
Z redakce
Vyšlo číslo 5/2019 "Expertní a participativní přístup" Jak zlepšit "všední den" v rodinách s dítětem s postižením? Na to odpověděla 6. mezinárodní konference pracovníků v rané péči a my byli u toho! Vyšlo číslo 4/2019 "ERIS Journal - Summer 2019" Vyšlo číslo 3/2019 "Vliv proměn společnosti na sociální práci" Vyšlo číslo 2/2019 "Vzdělávání v sociální práci" Ediční plán na rok 2020
Přednášky on-line

Volná místa
Sociální pracovník / pracovnice (Praha) Kontaktní pracovník pro NZDM (Mnichovo Hradiště) Kontaktní pracovník pro NZDM (Mnichovo Hradiště) Poradce / poradkyně pro rodiče (Praha) Kontaktní pracovník (Vysoké Mýto) Kontaktní pracovník (Chrudim)
Čísla
Archiv čísel » 2008/3 - Podniková sociální práce »
Leoš ZatloukalPráce se „zakázkami“ v psychoterapii a poradenství – systemický přístup
Medailon autora:
Mgr. Leoš Zatloukal vystudoval sociální práci se zaměřením na poradenství na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době je studentem doktorského studia klinické psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci a sociální práce na Ostravské univerzitě v Ostravě, rovněž je frekventantem komplexního výcviku v psychoterapii. Pracoval jako kurátor pro mládež, sociální kurátor, pracovník oddělení sociálně-právní ochrany dětí a koordinátor komunitního plánování sociálních služeb. V současnosti pracuje jako sociální pracovník a poradce na azylovém domě pro bezdomovce, má soukromou poradenskou praxi, vyučuje poradenské/ psychoterapeutické přístupy v rámci předmětu Teorie a metody sociální práce na VOŠ Caritas a Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a působí jako krajský metodik komunitního plánování sociálních služeb.
Abstrakt:Příspěvek se věnuje zakázkám, tedy dohodám o spolupráci, a to v kontextu poradenské a psychoterapeutické práce s klienty. V první části je věnována pozornost dojednávání zakázky s klientem. Jsou zde prezentovány postupy a techniky vycházející z tzv. „krátkých terapií“, usnadňující dojednání zakázky s klienty. Východiskem v této části je zejména teoretický model práce na zakázce (Ludewig, 1994). V druhé části příspěvku se autor zabývá dalšími zakázkami – často latentními a nereflektovanými –, které se v poradenské praxi objevují. Tyto (externí) zakázky nevznikly dojednáváním s klientem a nezřídka působí řadu potíží či dokonce etických dilemat pomáhajících pracovníků. V této části jsou prezentovány postupy zjišťování informací, které usnadňují orientaci pracovníka ve spletité síti různých zakázek, a jsou nabídnuty i určité podněty k reflexi pracovníkovy pozice a role. Uvedená témata jsou ilustrována příklady z praxe.
Klíčová slova:poradenství, psychoterapie, zakázka, systém
m,l;;k
Podobné články
Zakázka na služby pro Kampaň proti násilí z nenávisti
Model „občan radí občanovi“ u nás už neexistuje
Všímavost a soucit se sebou v psychoterapii
Jste nadmíru citliví? Ilse Sand vám v nové knize dokáže, že přecitlivělost není slabost
Vliv systému unit care na sociální síť klientů v seniorském věku

Vyhledávání
Anketa
V této chvíli není zveřejněna žádná anketa.

Debata
Jaké má "terapie" místo v sociální práci?
Poslední komentáře:
Luboš Turzík (21.3.)Miroslav Juroška - Sociální pracovník (10.5.)
Mgr. Veronika Benešová, PhD (14.3.)
Vít Čejka (1.3.)
Ediční plán
6/2019 – Lidé v ohrožení 1/2020 – ERIS Journal - Winter 2020 - Social Work and Empowering Communities 2/2020 – Prevence v sociální práci 3/2020 – Sociální práce ve zdravotnictví 4/2020 – ERIS Journal - Summer 2020 - Social Work with Children