(!) Do publikačního řízení - sestávajícího z a) posouzení oborové přiměřenosti článku a b) standard-ního anonymního recenzního řízení - průběžně přijímáme akademické články i MIMO níže uvedená témata.

Z redakce
Vyšlo číslo 5/2019 "Expertní a participativní přístup" Jak zlepšit "všední den" v rodinách s dítětem s postižením? Na to odpověděla 6. mezinárodní konference pracovníků v rané péči a my byli u toho! Vyšlo číslo 4/2019 "ERIS Journal - Summer 2019" Vyšlo číslo 3/2019 "Vliv proměn společnosti na sociální práci" Vyšlo číslo 2/2019 "Vzdělávání v sociální práci" Ediční plán na rok 2020
Přednášky on-line

Volná místa
Kontaktní pracovník (Příbram) zdravotně sociální pomocník / pomocnice (Brno) Sociální pracovník (Brno) Sociální pracovník / pracovnice (Praha) Kontaktní pracovník pro NZDM (Mnichovo Hradiště) Kontaktní pracovník pro NZDM (Mnichovo Hradiště)
Ediční plán
6/2020
Evaluace v sociální práci
toto číslo dosud nevyšlo
vydání je plánováno na Prosinec / December 2020

- Akademické texty můžete posílat do 5. května 2020.
- Prakticko-publicistické texty můžete posílat do 9. listopadu 2020.
Anotace čísla
V současné době se často potkáváme s politickými i společenskými požadavky na doložení prospěšnosti veřejných opatření. Evaluace těchto opatření má přitom několik základních významů. Jedná se o snižování nejistoty při rozhodování o podobě veřejných institucí, průkaznost dosažených efektů a legitimitu těchto opatření, ale též o praktickou užitečnost těchto evaluací pro každodenní rozhodování aktérů uvedených opatření a průběžné zlepšování institucí sociální práce. Přitom hodnocení intervencí sociální práce a sociální politiky je v zemích střední a východní Evropy (včetně ČR) často málo rozvinuté, jen částečně realizované a méně metodologicky reflektované. Pracovníci v oblasti sociální práce pak často reflektují potřebu specifických přístupů k hodnocení. Na druhé straně může mezi sociálními pracovníky panovat nedůvěra k možnosti realizovat v sociální práci některé formy evaluací, především pak evaluace dopadové.
Evaluace je integrální součástí sociální práce. Napomáhá prokazovat, případně zvyšovat efektivitu intervencí, zkvalitňovat a rozvíjet praxi sociální práce. Výsledky evaluačního výzkumu mohou nejenom posloužit legitimitě, ale i rozvoji profese sociální práce.
V tomto čísle časopisu Sociální práce chceme umožnit autorům prezentovat typy evaluací, které se zaměřují na individuální, skupinové a programové formy hodnocení. V zásadě přitom vítáme evaluace týkající se většiny přístupů k hodnocení včetně různých procesních i dopadových forem hodnocení a vybraných kvalitních přístupů ex ante evaluace a monitorování programů. Při hodnocení příspěvků budeme též posuzovat, nakolik se jednotlivé příspěvky týkají evaluace ve vztahu k sociální práci. Příspěvky mohou být zaměřeny jednak na metodologicky podložené a zdůvodněné evaluace probíhajících intervencí sociální práce (provedené evaluace). Dále uvítáme příspěvky, které budou v lokálním kontextu inovativním způsobem diskutovat využití konkrétních metod hodnocení a ideálně jejich využití ilustrovat na konkrétních případech (metodologické příspěvky). Teoreticky zaměřené příspěvky mohou být také předloženy, pokud opravdu zásadním způsobem rozvíjí teorii evaluace ve vztahu k sociální práci nebo teorii sociální práce ve vztahu k evaluaci.
Připravované číslo je příležitostí prezentovat a diskutovat aktuální stav evaluačního výzkumu v sociální práci.

Vyhledávání
Anketa
V této chvíli není zveřejněna žádná anketa.

Debata
Jaké má "terapie" místo v sociální práci?
Poslední komentáře:
Luboš Turzík (21.3.)Miroslav Juroška - Sociální pracovník (10.5.)
Mgr. Veronika Benešová, PhD (14.3.)
Vít Čejka (1.3.)
Ediční plán
6/2019 – Lidé v ohrožení 1/2020 – ERIS Journal - Winter 2020 - Social Work and Empowering Communities 2/2020 – Prevence v sociální práci 3/2020 – Sociální práce ve zdravotnictví 4/2020 – ERIS Journal - Summer 2020 - Social Work with Children