
Z redakce
Ediční plán na rok 2020 Vyšlo číslo 6/2018 "Posuzování v sociální práci" Vyšlo číslo 5/2018 "100 let československé sociální práce" Vyšlo číslo 3/2018 "Kritické perspektivy v sociální práci" Call for abstracts – 5/2019 Expertní a participativní přístup Call for abstracts – 6/2019 Lidé v ohrožení
Přednášky on-line

Volná místa
Vedoucí sociální pracovník/pracovnice (Hradec Králové) Sociální pracovník/pracovnice (Kyjov) Vedoucí tréninkové kavárny (Praha) Vedoucí sociální služby (Praha) Sociální pracovník NZDM (Mladá Boleslav) Terénní sociální pracovník (Moravská Třebová)
Čísla
Archiv čísel » 2014/2 - Sociální práce a chudoba rodin s dětmi »
Alice Gojová, Vendula Gojová, Eliška Lindovská, Marie Špiláčková, Kamila VondroušováZpůsoby zvládání chudoby a ohrožení chudobou rodinami s nezletilými dětmi
Medailon autora:
Doc. PhDr. Alice Gojová, Ph.D., je docentkou v oboru Sociální práce na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě. Ve výuce a výzkumu se věnuje komunitní sociální práci a sociální práci s rodinou.
Mgr. Vendula Gojová, Ph.D., pracuje jako odborná asistentka na Katedře sociální práce Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě, kde vyučuje kurzy Etnické skupiny a Sociální patologie. Dále se věnuje možnostem využití myšlenek sociálního podnikání v sociální práci.
Mgr. Eliška Lindovská vystudovala magisterský obor Sociální práce s poradenským zaměřením na Filozofické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě. Několik let pracovala jako sociální pracovnice v neziskovém sektoru v České republice a v Anglii. Od roku 2011 působí jako interní doktorandka na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě. V rámci své dizertační práce řeší téma vyloučení z bydlení a modely sociální práce s lidmi bez domova. Jako dobrovolnice se podílí na realizaci projektu Noc venku a zabývá se metodou divadla utlačovaných při práci se sociálně znevýhodněnými skupinami.
Mgr. Marie Špiláčková, Ph.D., působí na Katedře sociální práce Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě jako odborná asistentka se zaměřením na teorie a metody sociální práce. Ve vědeckovýzkumné oblasti se zabývá historickým výzkumem aplikovaným v sociální práci.
RNDr. Kamila Vondroušová, Ph.D., je vědeckým pracovníkem na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě. V současnosti participuje na výzkumných projektech týkajících se problematiky sociální segregace města a chudoby rodin s dětmi. Postgraduální vzdělání absolvovala v oboru sociální geografie a regionální rozvoj (RNDr.) a environmentální geografie (Ph.D.). Jejím hlavním vědeckým zaměřením je prostorová diferenciace obyvatel, regionalistika a statistická analýza dat.
Abstrakt:Cílem článku je analyzovat způsoby, kterými rodiny zvládají situaci chudoby či ohrožení chudobou. V první části textu se věnujeme popisu teoretických východisek, zaměřujeme se na konceptualizaci pojmu chudoby ve vztahu k rodinám s nezletilými dětmi. Analyzujeme fáze sociální diskvalifikace a způsoby zvládání chudoby a ohrožení chudobou. Ve druhé části prezentujeme výsledky kvantitativního výzkumu, jehož cílem byla analýza životní situace domácností rodin s nezletilými dětmi v různých fázích sociální diskvalifikace (tj. ve fázi chudoby nebo ohrožení chudobou) a způsobů, kterými tyto situace zvládají. Tímto výzkumem jsme chtěli získat informace a podklady pro rozvoj či modifikaci sociální práce s rodinami s nezletilými dětmi, které v chudobě žijí nebo jsou jí ohroženy.
Klíčová slova:rodina, chudoba, ohrožení chudobou, způsoby zvládání, sociální práce
Podobné články
Způsoby zvládání obtížných situací v kontextu bezdomovectví
Případové konference
Ekonomie rodiny v proměnách času, institucí a hodnot
Podporování resilience rodin prostřednictvím projektu Asistent do rodiny
Měla by sociální práce na obecních úřadech ohrozit neziskové organizace?


Vyhledávání
Anketa
V této chvíli není zveřejněna žádná anketa.

Debata
Jaké má "terapie" místo v sociální práci?
Poslední komentáře:
Miroslav Juroška - Sociální pracovník (10.5.)Mgr. Veronika Benešová, PhD (14.3.)
Vít Čejka (1.3.)
Hana Mudrová (22.12.)
Ediční plán
1/2019 – ERIS Journal - Winter 2019 2/2019 – Vzdělávání v sociální práci 3/2019 – Vliv proměn společnosti na sociální práci 4/2019 – ERIS Journal - Summer 2019 5/2019 – Expertní a participativní přístup