Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Evropská komise chce ocenit bezbariérová města

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Evropská komise dnes zahájila 4.ročník soutěže o cenu Access City Award, evropské ocenění pro bezbariérově přístupná města. Tato každoroční cena je vyjádřením uznání a oslavou měst, která se všem, zejména osobám se zdravotním postižením a starším lidem, snaží zajistit přístupné prostředí. Cena je součástí širšího úsilí EU o vytváření bezbariérové Evropy: lepší přístupnost má pro města trvalý hospodářský a sociální přínos, zejména pak v kontextu s demografickým stárnutím.
 
Kandidaturu na cenu mohou podat města s nejméně 50 000 obyvateli, a to do 10. září (do půlnoci bruselského času). „Pracujme dále společně tak, abychom občanům EU usnadnili život“, prohlásila místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová, komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství. „Chtěla bych povzbudit města z celé Evropy, aby se zapojila a podělila o své nápady, jak všem lidem zlepšit přístupnost. Pokud jste vyvinuli zvláštní úsilí pro zvýšení přístupnosti, může být vaše město dobrým příkladem a inspirací ostatním.“
 
Zdravotním postižením trpí přibližně 80 milionů Evropanů. Počet lidí se zdravotním postižením nebo s omezenou pohyblivostí roste s tím, jak naše společnost stárne. Skutečnou výzvou tedy je poskytnout každému člověku přístup k městské dopravě, do veřejných prostor a ke službám a k technologiím. Zajištění přístupnosti však znamená rovněž hospodářský a sociální prospěch a přispívá k udržitelnosti městského prostředí a podpoře začleňování.
 
Přístupnost je v souladu s Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením jedním z pilířů strategie Evropské unie v oblasti zdravotního postižení na období let 2010–2020, která si klade za cíl vytvořit bezbariérovou Evropu pro všechny.
 
Jak probíhá proces výběru:
Výběr bude probíhat ve dvou fázích. Po předběžném výběru na úrovni jednotlivých států se uskuteční konečný výběr na evropské úrovni. V evropské fázi soutěže porota složená z odborníků na bezbariérovou přístupnost a zástupců Evropského fóra zdravotně postižených vybere maximálně čtyři finalisty z měst nominovaných na národní úrovni a ti se pak zúčastní slavnostního udělování cen v Bruselu. Slavnostní ceremonie bude probíhat paralelně s konferencí u příležitosti Evropského dne osob se zdravotním postižením, která proběhne ve dnech 3.–4. prosince 2013. Vítěz soutěže obdrží titul „laureát ceny Access City Award 2014“. Další dvě města budou oceněna jako „finalisté“ za jejich inovativní opatření v oblasti přístupnosti.
 
Evropská porota také udělí zvláštní „uznání“ městům, která dosáhla mimořádných úspěchů a výsledků ve specifických oblastech nebo aspektech přístupnosti.
 
Kritéria pro získání ceny:
Přístupnost musí být prováděna uceleným a systematickým způsobem v oblasti zboží, služeb a infrastruktury. Iniciativy budou hodnoceny za svůj integrovaný přístup ve čtyřech hlavních oblastech: vybudované prostředí a veřejné prostory, doprava a související infrastruktura, informace a komunikace včetně nových technologií (IKT), veřejná zařízení a služby.
 
Porota se zaměří zejména na to, jaký dopad mají opatření v oblasti přístupnosti na každodenní život lidí se zdravotním postižením a na město jako celek, a bude posuzovat kvalitu a udržitelnost dosažených výsledků. Města také budou muset prokázat aktivní zapojení osob se zdravotním postižením a organizací zastupujících jejich zájmy v oblasti plánování a provádění městských politik přístupnosti.
 
Jak a kde se přihlásit:
Žádosti lze podávat online do 10. září 2013 (do půlnoci bruselského času) v angličtině, francouzštině nebo němčině na adrese http://ec.europa.eu/justice/access-city.
 
Jak proběhl první, druhý a třetí ročník ceny Access City Award:
Po prvním úspěšném zahajovacím roce 2010, kdy cenu Access City Award 2011 obdrželo španělské město Avila, se do soutěže v roce 2011 přihlásilo 114 měst z 23 členských států EU. Dne 1. prosince 2011 získalo cenu Access City Award 2012 rakouské město Salzburg.
Přihlašovací fáze soutěže o cenu Access City Award 2013 byla uzavřena dne 5. září 2012 s účastí 99 měst z 20 členských států EU. Cenu získal německý Berlín na slavnostní ceremonii uspořádané v Bruselu dne 3. prosince 2012 u příležitosti Evropského dne osob se zdravotním postižením.
 
Dalšími dvěma finalisty byli: Nantes (Francie) a Stockholm (Švédsko). V roce 2012 porota také udělila zvláštní uznání těmto městům: Pamplona (Španělsko) za vybudované prostředí a veřejné prostory; Gdyně (Polsko) za dopravu a související infrastrukturu; Bilbao (Španělsko) za informace a komunikaci včetně nových technologií; a Tallaght (Irsko) za veřejná zařízení a služby.
 
Gdyně dnes hostí konferenci nazvanou „přístupná města – osvědčené postupy“, na níž se laureát, finalisté a další města z EU podělí o své postupy a budou diskutovat o svých projektech a budoucích plánech v oblasti přístupnosti. Gdyně, která obdržela zvláštní uznání za dopravu a související infrastrukturu, je známá tím, že podporuje zvyšování povědomí a pochopení pro lidi se zdravotním postižením.
 
Více informací o ceně Access City Award na adrese
 
Evropská strategie v oblasti zdravotního postižení na období 2010–2020
 
Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením
 
Zdroj: tisková zpráva helpnet


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: šest

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Léčivý rodokmen
Lenka Šnajdrová
obalka
Emoce pod kontrolou
M. McKay; J. C. Wood...
obalka
Spolupráce s ne...
Adam Kahane
obalka
Posilování ment...
Jana Bílková
obalka
Cesta hrdinky
Sabine Groth
obalka
Vykročte z úzkosti
Jarmila Tolimatová
obalka
Sourozenecká dyn...
Hans Sohni

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace