Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Otevřete knihy všem dětem, vzkázala Ministerstvu školství organizace Amnesty International

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Již pět let uplynulo od doby, kdy Evropský soud odsoudil segregaci romských dětí na českých školách a tyto děti se stále potýkají s diskriminací. Tak lze schrnout fakt, na který se pokusily upozornit organizace Amnesty International (AI) a Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) na happeningu nazvaném Čas se krátí: Otevřete knihy všem dětem, který se uskutečnil 8.11.2012 před budovou Ministerstva školství v Praze. Začal symbolicky za pět minut dvanáct.

Zdroj: Amnesty International

Aktivisté z AI a ERRC se pokusili otevřít symbolickou pyramidu vytvořenou ze zavřených knížek, jež představovaly diskriminaci, kterou romské děti zažívají v českém školství. "Školy velmi často přistupují k romským dětem jako k těm, se kterými a priori budou problémy, které jsou už a priori nepřizpůsobivé a nemají zájem o vzdělávání," řekla Barbora Černušáková z Amnesty International. Ministerstvo školství se v této souvislosti hájí, že dle zprávý České školní inspekce se počet romských dětí na praktických školách snižuje. Jedná se prý ale o běh na dlouhou trať.

Amnesty International (AI) a Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) společně připravují výzkumnou zprávu týkající se přístupu romských dětí ke vzdělání. Publikace shrnuje poznatky z terénního výzkumu a obsahuje konkrétní doporučení, k nimž AI a ERRC vyzývá českou vládu v souladu s rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva (ECHR). „Bez přístupu ke vzdělání na dobré úrovni a v hlavním vzdělávacím proudu nebudou mít Romové možnost uniknout bídě a diskriminaci ve společnosti. Dokud nebude desegregace a prosazování rovného přístupu ke vzdělání prioritou českého školství, nepodaří se prolomit bludný kruh diskriminace,“ říká Dezideriu Gregely, výkonný ředitel Evropského centra pro práva Romů.

Pět let poté, co ECHR v kauze D. H. versus Česká republika potvrdil, že romské děti jsou v českém školském systému nepřímo diskriminovány, tento stav nadále přetrvává. Tisíce dětí tak čelí v segregovaných školách mizivým vyhlídkám na lepší vzdělání a budoucí pracovní uplatnění.

Zdroj: Amnesty International, ČT24

Foto: Amnesty InternationalSdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: pět

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Léčivý rodokmen
Lenka Šnajdrová
obalka
Emoce pod kontrolou
M. McKay; J. C. Wood...
obalka
Spolupráce s ne...
Adam Kahane
obalka
Posilování ment...
Jana Bílková
obalka
Cesta hrdinky
Sabine Groth
obalka
Vykročte z úzkosti
Jarmila Tolimatová
obalka
Sourozenecká dyn...
Hans Sohni

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace