Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Mezinárodní Den Migrantů: Víte jak na tom jsou v ČR?

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Den 18.prosince je Mezinárodním dnem migrantů. V rámci akce "Týden za práva migrantů" probíhají v ČR od 12.12 do19.12 přednášky a akce, informující o situaci migrantů v naší zemi, především v oblasti zdravotního pojištění.

O migrantech a migrantkách se často mluví jako o těch, kteří „nám“ buď něco berou anebo dávají. Pro migranty je těžké uniknout hodnocení toho, zda jsou nebo nejsou užiteční. V době ekonomického růstu je navezeme, v krizi ať zase zmizí. V Týdnu za práva migrantů a migrantek, který se koná při příležitosti Mezinárodního dne OSN za práva migrantů, chceme běžné chápání braní a dávání ve vztahu k migrantům otočit. Migranti si berou svá práva a tím „nám“ zároveň něco dávají – lepší demokracii. Je to demokratická praxe vyžadující úctu, píše americká filozofka Bonnie Honig. Nově se při ní rozdělují práva, privilegia a definuje společenství, ve kterém žijeme.

Víte, kolik migrantů je v ČR odkázáno na nevyhovující komerční zdravotní pojištění, které migrantům negarantuje přístup k potřebné zdravotní péči? Až sto tisíc. Za touto situací stojí lobby komerčních zdravotních pojišťoven. Týden má především podpořit Kampaň za zdravotní pojištění migrantů a migrantek (www.zdravotnipojistenimigrantu.cz), která usiluje o začlenění migrantů ze zemí mimo Evropskou unii do veřejného zdravotního pojištění. Také hodláme upozornit na hrozbu zrušení anebo rozmělnění lidskoprávní sekce na Úřadu vlády, která má i tak v současné době velmi slabé postavení. To může znamenat konec Výboru pro práva cizinců při Radě vlády pro lidská práva anebo jeho přesunutí pod Ministerstvo vnitro a tím pádem snížení jeho nezávislosti.

„Migrantům risk, pojišťovnám zisk“ je hlavní motto Týdne za práva migrantů a migrantek, které vystihuje aktuální situaci migrantů odkázaných na nevyhovující komerční pojištění. Úsilí o začlenění migrantů do systému veřejného zdravotního pojištění zatím podpořily desítky institucí a osobností, mezi nimi i prezident České lékařské komory, Milan Kubek: „Česká lékařská komora podporuje legitimní požadavky na začlenění legálních imigrantů do systému veřejného zdravotního pojištění. Vždyť přeci není normální, že náš stát v zájmu zisku komerčních pojišťoven umožňuje okrádání systému veřejného zdravotního pojištění a diskriminuje lidi, kteří mají zájem v naší zemi legálně pracovat, a jejich rodinné příslušníky.“

Spolu s organizacemi Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Iniciativa Ne rasismu!, AMIGA zveme na dnešní večer který se bude konat v Praze v Klubovně v Dejvicích, na rohu ul. Generála Píky a Gymnazijní od 18:30 do 22:00 a na zítřejší happening v Praze na Orlické 4.


Podrobný program a další informace: www.konsorcium-nno.cz/tyden-za-prava-migrantu.html

Facebooková stránka: https://www.facebook.com/events/454578757939513/

Chcete-li se dozvědět více: office@konsorcium-nno.cz

 

Také na globálním Radiu1812 dnes probíhají pořady k tomuto dni: http://www.radio1812.net/

 

zdroj: www.konsorcium-nno.cz/

 

 Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: tři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Zbláznění
Ellen Forney
obalka
Třinácté komnaty ...
Violet Oaklander
obalka
Stín v nás
Verena Kast
obalka
Stárnutí, ...
T. Cimrmannová a kol.
obalka
Sny jako řeč ...
Robert A. Johnson
obalka
Smysl života
Alfred Adler
obalka
Síla nevysloveného
Peter Pöthe

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace