Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Zástupci poskytovatelů sociálních služeb jednali s ministryní

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo dne 31. 1. 2013 předběžné částky dotací poskytovatelům sociálních služeb na rok 2013. Podle těchto údajů má být rozděleno 6,05 miliardy korun, což je o 360 milionů korun méně než v roce 2012. Asociace poskytovatelů sociálních služeb však upozornila, že by to mohlo vést zániku několika stovek zařízení a propuštění více než dvou tisíc lidí. Asociace o tomto problému jednala 18.2.2013 s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Mülerovou.

Celkem má být rozděleno 6,05 miliardy Kč, což je o 360 mil. Kč méně než v r. 2012. Podpora státu poskytovatelům sociálních služeb klesá kontinuálně od r. 2008, kdy činil celkový objem dotace 7,4 miliardy Kč, v r. 2010 např. 6,9 miliardy Kč. Podle Asociace by takovýto pokles mohl konkrétně vést k ukončení činnosti 250 sociálních služeb, propuštění zhruba 2400 pracovníků, snížení kapacity pobytových služeb včetně služeb pro seniory o 1800 lůžek a další omezovaní ambulantních služeb. „Poskytovatelé budou muset omezovat pracovní místa v řádu stovek, snižovat kapacity lůžek a azylových domů, počty poskytovaných hodin terénní péče a intervencí apod. Dále evidujeme 100 sociálních služeb, které budou muset být v tomto roce ukončeny,“ uvedl ještě před jednáním k vzniklé situaci prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová po jednání uvedla: „Aktuální situaci mapujeme a věnuji tomu velkou pozornost. Pravidla pro letošní rok není možné měnit za pochodu. Je vždy důležité, aby peníze směřovaly tam, kde jsou skutečně potřeba.“ Ministerstvo se navíc hájí, že dotace za více než 6 miliard korun nejsou jediné finance, které na podporu sociálních služeb stát posílá. Asi 20 miliard korun poputuje prostřednictvím příspěvků na péči přímo lidem, kteří si za ně zaplatí služby neziskových organizací v sociální oblasti.

Podle vyjádření ministerstva se po jednání s ministryní Ludmilou Müllerovou zástupci asociace a krajů shodli na tom, že je potřeba více zapojit kraje do dotačního řízení a přehodnotit potřebnost a efektivitu služeb v jednotlivých krajích. Další jednání je naplánováno na březen.

Martin Kopáček

 Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: čtyři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Léčivý rodokmen
Lenka Šnajdrová
obalka
Emoce pod kontrolou
M. McKay; J. C. Wood...
obalka
Spolupráce s ne...
Adam Kahane
obalka
Posilování ment...
Jana Bílková
obalka
Cesta hrdinky
Sabine Groth
obalka
Vykročte z úzkosti
Jarmila Tolimatová
obalka
Sourozenecká dyn...
Hans Sohni

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace