Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

"sKartám žádné opravy nepomohou, jsou od počátku špatně nastaveny"

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

sKartám žádné opravy nepomohou, jsou od počátku špatně nastaveny. Fond Otakara Motejla spolu s IuRE proto požaduje urychlené ukončení projektu.

"sKarty nemají zdravé jádro, protože myšlenka spojení jejich identifikační a platební funkce je od počátku špatná. Považujeme také za nemožné, aby soukromá banka byla schopna sladit úkoly veřejné správy, zde konkrétně v oblasti administrace sociálních dávek, s vlastním podnikatelským zájmem,“ říká Jan Vobořil, výkonný ředitel Iuridicum Remedium.

Podle obou organizací by sKarty měly být zrušeny ještě před koncem června. „Do tohoto termínu má Ministerstvo práce a sociálních věcí projekt upravit na základě rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů, který tuto povinnost uložil na podkladě kontroly provedené z podnětu IuRe," říká Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla. IuRe rovněž podalo spolu s Národní radou osob se zdravotním postižením trestní oznámení na osoby zodpovědné za nezákonné předání osobních údajů České spořitelně. Podle Vobořila je bohužel pořád časté, že různé IT projekty na celostátní i regionální úrovni, ať už jsou to třeba Opencard nebo sKarta, jsou od počátku špatně nastaveny. „Praxe ukazuje, že i přes veškeré snahy se opravnými změnami problém pouze více a více prohlubuje," dodává Jan Vobořil.

Kromě projektu sKarta se IuRe letos prioritně zaměří zejména na oblast práv pacientů. Konkrétně jde o prosazování zrušení Národních zdravotních registrů, ve kterých jsou plošně shromažďovány citlivé osobní údaje o zdraví občanů bez jasného účelu a souhlasu těchto osob, a prosazení dobrovolnosti při využívání elektronických zdravotních knížek, tzv. IZIP 2.0. „Projekty elektronického zdravotnictví čelí často problémům týkajícím se bezpečnosti, soukromí pacientů nebo efektivity využívání dat. Budeme proto usilovat o spolehlivé technické i systémové zabezpečení proti úniku a zneužití dat stejně jako o jasné vymezení účelů jejich používání a stanovení jasných pravidel pro přístup k těmto údaj. Projekty, které tyto podmínky nesplňují, nemohou podle nás naplnit zákonné požadavky na zpracování osobních údajů státní správou," uvedl Jan Vobořil.

 

Zdroj: tisková zpráva Open Society Found

                                                    

Kontakty:

Eva Karasová
manažerka komunikace
Fond Otakara Motejla
e-mail: eva.karasova@motejl.cz
 
Jan Vobořil 
výkonný ředitel 
Iuridicum Remedium, o. s. 
Pplk. Sochora 40, 170 00 Praha 7 
e-mail: voboril@iure.org, mobil: 728 937 902 
www.slidilove.cz, www.iure.org 


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: pět

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Léčivý rodokmen
Lenka Šnajdrová
obalka
Emoce pod kontrolou
M. McKay; J. C. Wood...
obalka
Spolupráce s ne...
Adam Kahane
obalka
Posilování ment...
Jana Bílková
obalka
Cesta hrdinky
Sabine Groth
obalka
Vykročte z úzkosti
Jarmila Tolimatová
obalka
Sourozenecká dyn...
Hans Sohni

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace