Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

IQ Roma servis slavnostně otevřelo nové centrum

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Občanské sdružení IQ Roma servis 18. dubna 2013 slavnostně otevřelo nové Centrum integračních služeb pro Brno a Jihomoravský kraj. Nové centrum, kde se celá organizace přesěhovala, sídlí na ulici Vranovská 45. Od prvních dnů po otevření se těší velkému zájmu klientů, jak svých původních, tak i nových z širšího sousedství.

Dopolední část slavnostního dne proběhla za účasti médií a byla primárně určena pro donory, spolupracovníky a zástupce statutárního města Brna a Jihomoravského kraje, kteří aktivně přispěli vzniku projektu. Akce se zúčastnila i patronka IQ Roma servisu, herečka Anna Polívková, která předvědla svéhudební číslo, ale také se stala jednou z kmoter slavnostního aktu otevření. Odpolední část oslav pak proběhla od 14.00 hodin v otevřené, komunitní atmosféře s klienty, úzkými spolupracovníky, přáteli, dobrovolníky a zájemci z řad široké veřejnosti za rytmu romské hudby v doprovodu pestrých aktivit. Účastníci měli i možnost prohlídnout si nové prostory pod vedením organizace IQ Roma servisu s výkladem o zařízeních sociálních a vzdělávacích služeb v regionu.
 
„Budova je statutárním městem Brnem bezplatně zapůjčena IQ Roma servisu, o. s. do roku 2025, je tedy dále v majetku města Brna. Výhodou je, že, kromě na míru řešené logistiky a prostorového uspořádání nových prostor dle dlouholeté praxe poskytování služeb dojde i k významnému snížení nákladů na provoz služeb úsporou na nájemném a nižšími náklady na související služby,“ vyjádřil se projektový manažer IQ Roma servisu a koordinátor projektu Wail Khazal.
 
Budovu Vranovská 45 IQ Roma servis, o.s. zrekonstruovalo díky realizaci projektu „Centrum integračních služeb Brno“ v rámci výzvy Regionálního operačního projektu Jihovýchod 3.1. (ROP). Rekonstrukce trvala od listopadu 2011 do ledna 2013 a budova byla zkolaudována k 6. únoru 2013. Projekt ROP 3.1. spolufinancovaný Evropskou unií byl zahájen k 1. září 2009 a bude formálně ukončen k 31. květnu 2013. Výběrové řízení pro realizaci stavebních prací vyhrála na základě nejnižší ceny firma Strabag, která se v průběhu stavby stala sama Ethnic friendly zaměstnavatelem (www.ethnic-friendly.eu) a na stavbě zaměstnávala i výrazný podíl pracovníků romského původu.
 
Celkové náklady projektu jsou 26.822.000,- Kč (projekt ještě není finálně uzavřený), z čehož je 25.127.585,- Kč určeno na rekonstrukci objektu (investiční výdaje), 1.383.800,- Kč na vybavení prostor a 310.615,- Kč na související činnosti (publicita, administrace projektu). Projekt je dotací ve výši 85% financován regionálním operačním programem, kofinancován dotací ze zdrojů Statutárního města Brna ve výši 1.875.000,- Kč. Soukromá nadace Vinci na rekonstrukci poskytla dotaci ve výši 230.000,- Kč.
 
IQ Roma servis však dále hledá partnery, kteří pomůžou dofinancovat zbývající necelé 2 miliony korun a je v této věci i v aktivním jednání i s Jihomoravským krajem. Pro podporu nového centra lze přispívat na účet IQ Roma servisu - číslo účtu: 189104187, kód banky: 0300 do konce roku 2013.
 
Nové Centrum nabízí větší poradenské prostory pro lidi hledající zaměstnání a řešení problémů s dluhy, právní služby, hudebnu, klubovnu a prostory pro volnočasové aktivity a kroužky pro mládež, specializované centrum pro rodiče a matky s dětmi předškolního věku, větší počet výukových učeben pro podporu středoškolského a dalšího inkluzivního vzdělávání a kariérního uplatnění nejen starší romské mládeže, internetové rádio, EEG biofeedback, prostory pro rodinnou terapii a komunitní setkávání, multifunkční sál pro společenské, kulturní a vzdělávací akce pro klienty i širší veřejnost. Vrchní patro pak slouží jako společné zázemí všech pracovníků, včetně terénních pracovníků pro Brno a obce Jihomoravského kraje.
 
Nové prostory nabízejí i příležitost k novým kreativním nápadům a četnějším aktivitám pro širší veřejnost.
 
„Chceme, aby se IQ Roma servis stal více otevřeným prostorem s příjemnou atmosférou pro širší nápady, projekty a inovace. Prostorem ve kterém se komunita lidí, ať už mládež či jejich rodiče, dobrovolníci, pracovníci nebo aktivisté bude ráda tvořivě setkávat, diskutovat a aktivně občansky přispívat k realizaci poslání a vize IQ Roma servisu,“ potvrdila ředitelka IQ Roma servisu Katarína Klamková.
 
Převzato z tiskové zprávy IQ Roma servis 
                                         
 
IQ Roma servis je stabilní, transparentní a profesionální občanské sdružení založené v roce 1997. Ročně pomáhá zhruba 2000 potřebným lidem v jihomoravském regionu. Patří k nejprestižnějším neziskovým organizacím v ČR a předním odborníkům na téma sociálního začleňování, o čemž svědčí i celonárodní a mezinárodní ceny, uznání a akreditace (www.iqrs.cz/kvalita). Aktivity přímé práce IQ Roma servisu se zaměřují na zvyšování vzdělanosti, kvalifikace, zaměstnatelnosti a zlepšení sociálně ekonomické úrovně obyvatel sociálně vyloučených lokalit s důrazem na věkovou kategorii 6–26 let, zapojení celých rodin a systémové řešení příčin, nikoli pouze následků.
 
Herečka Anna Polívková spolupracuje s občanským sdružením od roku 2012, kdy se stala patronkou charitativního a stipendijního programu Gendalos, který individuálně podporuje vybrané klienty/ky IQ Roma servisu. Program Gendalos, založený IQ Roma servisem, zajišťuje adresnou finanční podporu na školní pomůcky a poplatky spojené se studiem, na výměnné pobyty, stáže a na inkluzivní volnočasové aktivity - www.gendalos.cz. IQ Roma servis kromě přímé práce realizuje celorepublikové kampaně, např. www.mypracujeme.cz, koncepčně se věnuje i podoře nediskriminujícího prostředí na pracovním trhu www.ethnic-friendly.eu a také po letech zkušeností, ocenění a kvalitní práce otevřel vlastní vzdělávací sekci pro veřejnost – Akedamii Diversitas www.akademie-diversitas.cz.


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: dva

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Léčivý rodokmen
Lenka Šnajdrová
obalka
Emoce pod kontrolou
M. McKay; J. C. Wood...
obalka
Spolupráce s ne...
Adam Kahane
obalka
Posilování ment...
Jana Bílková
obalka
Cesta hrdinky
Sabine Groth
obalka
Vykročte z úzkosti
Jarmila Tolimatová
obalka
Sourozenecká dyn...
Hans Sohni

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace