Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

NCBI zahajuje program sociální práce s ohroženou mládeží

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Národní centrum bezpečnějšího internetu zahajuje vzdělávací program "Sociální práce s mládeží ohroženou elektronickým násilím a kyberkriminalitou", který je určen pro sociální pracovníky a další pomáhající profesionály, kteří pracují s dětmi, mládeží a rodinami. 30. dubna 2013 proběhne první ze série jednodenních prezenčních seminářů. Účastníkům bude k dispozici také navazující e-learningová část - krátké lekce pro preventivní práci s mládeží i pro intervenci, zahrnující témata prezenčního kurzu a podpůrné dokumenty pro praxi. 

Program je realizován v rámci mezinárodního projektu "SocialWeb -- SocialWork", kterého se účastní odborná pracoviště z pěti evropských zemí (Německo, Polsko, Litva, Česká republika a Španělsko). Je koordinován německou nadací Stiftung Digitale Chancen, v ČR jej realizuje Národní centrum bezpečnějšího internetu. Program je financován Evropskou komisí a pro účastníky je zdarma. 
 
Hlavním cílem projektu je zlepšování online bezpečnosti dětí. Sociální práce s dětmi a mládeží nabízí sociálně-výchovnou pomoc mladým lidem ve snaze kompenzovat jejich sociální znevýhodnění a překonat jejich osobní nedostatky. Mladí lidé často tráví svůj volný čas v komunitních centrech, mládežnických a sportovních klubech, veřejných knihovnách apod., kde mj. používají internet. Odborníci, kteří zde pracují, jsou dobře obeznámeni s potřebami mladých. Přesto se jejich každodenní práce jen částečně -- pokud vůbec -- týká počítačů a internetu. Zpravidla pociťují nedostatek znalostí o tom, jak reagovat ! na online hrozby. 
 
Prezenční část vzdělávacího programu obsahuje mj. tyto části: 
- Sociální sítě a služby v oblasti ICT 
- Rizika a hrozby pro děti a mládež v prostředí sítě internet 
- Problematika mravnostní trestné činnosti páchané dětmi v rámci ICT 
- Formy a možnosti soc. práce s dětmi a mládeží v rámci problematiky ICT 
- Prevence, formy pomoci, kazuistika případů. 
 
Součástí projektu je výzkum potřeb v oblasti vzdělávání a praxe sociálních pracovníků. Po účasti na vzdělávání a výzkumném dotazníkovém šetření obdrží absolventi certifikát o absolvování programu. 
 
Lektory programu jsou zkušení odborníci: Mgr. Helena Kratochvílová, DiS., kurátorka pro děti a mládež Úřadu městské části Prahy 4, a Mjr. Mgr. Václav Písecký, vedoucí oddělení informační kriminality SKPV Krajské ředitelství hl. m. Prahy. Oba jmenovaní pravidelně přednáší na odborných konferencích a seminářích a jsou autory odborných publikací. 
 
Převzato z tiskové zprávy NCBI
                                 
 
Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI, www.saferinternet.cz) je české neziskové nevládní s! družení, jehož cílem je zvyšovat povědomí o možných hrozbách online komunikace, propagovat pozitivní obsah a zodpovědné chování na internetu, pomáhat v nesnázích zejména mladým uživatelům internetu a bránit šíření materiálů se zneužívanými dětmi (dětské pornografie) na internetu. NCBI se snaží poukazovat na škodlivý obsah a projevy nevhodného, rizikového chování v online prostředí a také poradit, jak se takovým případům vyhnout. 
 
Kontaktní osoba: Lenka Eckertová 
Telefon: +420 252 548 438 
E-mail: eckertova@saferinternet.cz  

 Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: jedna

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Léčivý rodokmen
Lenka Šnajdrová
obalka
Emoce pod kontrolou
M. McKay; J. C. Wood...
obalka
Spolupráce s ne...
Adam Kahane
obalka
Posilování ment...
Jana Bílková
obalka
Cesta hrdinky
Sabine Groth
obalka
Vykročte z úzkosti
Jarmila Tolimatová
obalka
Sourozenecká dyn...
Hans Sohni

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace