Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

Pracovní trh, slučování rodin a studium: Migrační témata z pohledu expertů a migrantů

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Multikulturní centrum Praha ve spolupráci se zahraničními partnery spustilo projekt "Migration to the Centre", jehož cílem je podpořit výměnu informací o migraci ve střední Evropě. Konkrétně se jedná o témata pracovní migrace, slučování rodin a studia. Projekt čerpá z více než dvacetileté zkušenosti České republiky a okolních zemí s migrací a reaguje na vlivy Evropské unie na migrační politiky ve středoevropském regionu. 

"V rámci projektu probíhá diskuze paralelně v pěti zemích, což umožňuje sledovat, jakým způsobem se jednotlivé země vypořádaly s migrační zkušeností, a také do určité míry srovnat dopady evropské legislativy na migrační politiky v zapojených zemích," uvedla Alexandra Dubová, koordinátorka projektu v Multikulturním centru Praha. 
 
Odborná diskuze probíhá prostřednictvím webové stránky a jsou do ní zapojení akademici a experti na migraci v jednotlivých zemích. V každé zemi paralelně probíhají veřejné debaty, jejichž cílem je informovat širší veřejnost o migračních tématech. Veřejné debaty jsou zároveň platformou pro výměnu názorů a informací mezi veřejnou správou, migranty a neziskovými organizacemi. Videa z jednotlivých debat s anglickými titulky budou umístněna na webové stránce projektu. 
 
Důležitou součástí projektu je sdílení zkušeností migrantů, kteří se do diskuze mohou zapojit různou formou (napsáním článku, rozhovorem, fotografiemi nebo natočením videa) a vyjádři! t svůj názor na věci, které se jich dotýkají v každodenním životě. "Jsem velmi rád, že jsem mohl napsat o svých zkušenostech s migrací v Maďarsku. Vybral jsem několik případů, které popisují byrokracii a právní překážky, kterým cizinci v Maďarsku musí čelit. Věřím, že můj pohled přispěje k otevření diskuze a vytvoření inklusivnějšího a transparentnějšího systému, který bude přínosem pro všechny," napsal ve svém článku Dejan, jeden ze zapojených migrantů. 
 
Migration to the Centre se tematicky zaměřuje na oblasti, které jsou aktuálně diskutovány na úrovni Evropské unie a které pokrývají různé aspekty migrace a integrace cizinců. V průběhu roku 2013 proběhne diskuze na tato témata: 
 
* Práce a povolení k pobytu (leden až duben 2013) 
* Sloučení rodiny (květen až srpen 2013) 
* Studium v EU (září až prosinec 2013) 
 
Projektu se účastní organizace z České republiky (Multikulturní centrum Praha, Člověk v tísni), Slovinska (Peace Institute), Polska (Institute of Public Affairs), Maďarska (Independent Journalist Foundation) a Slovenska (Liga za ľudské práva). 
 
Projekt je realizován za podpory Evropské komise - program Evropa pro občany, Mezinárodního Visegrádského Fondu a Ministerstva zahraničních věcí České republiky. 
 
Oficiální webové stránky projektu: http://migrationtothecentre.migrationonline.cz
Hlavním koordinátorem projektu je Multikulturní centrum Praha
 
Kontakty: 
 
Alexandra Dubová 
Multikulturní centrum Praha 
Telefon: (+420) 296 325 345 
 
Markéta Žižková 
Člověk v tísni 
Telefon: (+420) 775 443 607 
 
Aldo Milohnic 
Peace Institute (SL) 
 
Karolina Grot 
Institute of Public Affairs (PL) 
 
Ilona Moricz 
Independent Journalism Foundation (HU) 
 
Zuzana Števulová 
Liga za ľudské práva (SK) 
 
 
Kontaktní osoba:
Alexandra Dubová 
Telefon: 296325345 


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: jedna

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Léčivý rodokmen
Lenka Šnajdrová
obalka
Emoce pod kontrolou
M. McKay; J. C. Wood...
obalka
Spolupráce s ne...
Adam Kahane
obalka
Posilování ment...
Jana Bílková
obalka
Cesta hrdinky
Sabine Groth
obalka
Vykročte z úzkosti
Jarmila Tolimatová
obalka
Sourozenecká dyn...
Hans Sohni

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace