Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » »

České sociální projekty byly oceněny rakouskou nadací

ilustrační foto

Vydáno před 7 lety

Pro svojí nápaditost, kreativitu a odvážnost rakouská nadace Unruhe (Neklid) ocenila 1. května 2013 tři české sociální projekty a udělila jim cenu SozialMarie 2013. Slavnostní akt se konal v centru veřejnoprávního rozhlasu ORF ve Vídni. Oceněny byly projekty Noc venku, Dotyk a Pragulic. Pamět národa převzala cenu publika. Táňa Fischerová podává prostřednictvím aktivní záštity ruku projektu Dotyk.

Vídeňská soukromá nadace Unruhe každoročně uděluje ceny SozialMarie za sociálně inovativní projekty z osmi zemí střední a východní Evropy (České republiky, Chorvatska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska). V letošním roce bylo ze 308 přihlášených projektů nominováno 36, celkem pak bylo oceněno 18. Vedle cen poroty jsou v Rakousku, Maďarsku a České republice udělovány také ceny publika. Celková hodnota finančních cen činí 
42 000 eur. Cenu publika představuje výroba videoklipu o vítězném projektu. 
 
Projekt Noc venku obdržel druhé nejvyšší ocenění v hodnotě 10 000 eur. Happening nocležníků v kostele svatého Václava v Ostravě upozornil veřejnost prostřednictvím kulturního a odborně-vzdělávacího programu na situaci bezdomovců. Výnos ze vstupného ve formě potravin byl rozdělen mezi dvě denní centra pro lidi bez domova. Cílem projektu byl jednak fundraising pro denní centra a podpora organizací pracující s lidmi bez domova, projekt pak také usiluje o vytvoření komunikační platformy. 
 
Cenu v hodnotě 1 000 eur obdrželo sdružení Pragulic. Projekt vyzývá Poznej Prahu jinak! a tvrdí, že „nikdo nezná ulice města lépe než lidé, kteří v nich žijí“. Pragulic proto školí a zaměstnává lidi bez domova jako průvodce městem a zároveň jim dává příležitost sdílet jejich příběhy a znalosti s ostatními. 
 
Dotyk pomáhá mladým lidem postiženým schizofrenií. Cena v hodnotě 1 000 euro podpoří vybudování aktivačního centra pro mládež se schizofrenií. Cílem projektu jsou inkluzivní opatření jako např. asistenční služba a vytvoření funkční skupiny rodin, které si navzájem pomáhají při překonávání jejich specifických problémů. Po dobu následujícího roku nad projektem převzala aktivní záštitu Táňa Fischerová. 
 
Veřejnost vybrala v internetovém hlasování za svého vítěze projekt Pamět národa, který tak získal cenu publika. Jedná se o rozsáhlou on-line sbírku vzpomínek pamětníků. Cílem projektu je zaznamenávat a zachovat přímá svědectví o dobách minulých generacím budoucím. 
 
Nápaditost, kreativita a odvážnost charakterizuje čtyři české projekty, které svou inovativností již teď slouží jako vzorové příklady pro sociální sféru nejen v České republice, ale prostřednicvím SozialMarie také v sousedních středoevropských státech.
 
Centrum inovačních studií VŠEM pořádá u příležitosti letošního vyhlášení cen SozialMarie 16. května v prostorách Era svět v Praze prezentaci oceněných a nominovaných projektů z České republiky.
 
Prezentace oceněných a nominovaných projektů z ČR
Datum: 16. května 2013, 14h
Místo: Era svět, Jungmannovo náměstí 767, 110 00 Praha 1
 
Nominované projekty 2013
 
- Noc venku: www.nocvenku.cz
- Pragulic: www.pragulic.cz          
- Bezbatour:  www.bezbatour.cz
- Naše kavárna: www.nasekavarna.com
- Kompot: www.kom-pot.cz
 
Cena publika 2013 a nejlepší umístění
 
- Paměť národa: www.pametnaroda.cz
- Neratov: www.neratov.cz
- Mateřská centra: www.materska-centra.cz
 
Převzato z tiskové zprávy Sozialmarie
 


Sdílet text:

0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: tři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Léčivý rodokmen
Lenka Šnajdrová
obalka
Emoce pod kontrolou
M. McKay; J. C. Wood...
obalka
Spolupráce s ne...
Adam Kahane
obalka
Posilování ment...
Jana Bílková
obalka
Cesta hrdinky
Sabine Groth
obalka
Vykročte z úzkosti
Jarmila Tolimatová
obalka
Sourozenecká dyn...
Hans Sohni

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace