Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

zpráva

Fokus Praha o mediálních výrocích o lidech se zkušeností s duševním onemocněním

ilustrační foto

Vydáno před 2 lety

V příběhu Andreje Babiše mladšího, který aktuálně hýbe naší veřejnou scénou, je mnoho nejasností, emocí a stigmatizujících vyjádření. Účastníci veřejné rozpravy se v médiích i na sociálních sítích opírají vědomě či nevědomě o předsudky, které ve společnosti vůči lidem s duševním onemocněním panují.

Není dobré posilovat obraz "na první pohled duševně nemocného", který není odpovědný za to, co dělá, neměli bychom mu věřit a na nic se ho ptát, protože neví, co se s ním děje nebo co je pro něj dobré. To znevažuje každého, kdo problémy v oblasti duševního zdraví musí ve svém životě každodenně řešit.

My ve Fokusu Praha s těmito předsudky dlouhodobě bojujeme a jejich využívání v argumentaci ať již otevřeně či skrytě považujeme za nezodpovědné.  

"Je třeba zanechat spekulací, nepoužívat údajnou diagnózu jako argument, ať už v té nebo v té věci. Informace z médií by tak měly být věcné a bez spekulací. Být středem celospolečenské pozornosti určitě není jednoduché pro žádného člověka, obzvlášť pokud si předtím prošel nějakou náročnou životní situací, v takových situacích se navíc často ocitáme nezaviněně. Je tak na novinářích, ale i politických představitelích, aby dobře vyvažovali ohled ke každému člověku individuálně na straně jedné a veřejný zájem na straně druhé," říká Petr Hudlička, ředitel Fokusu Praha.

Nedávno jsme zahájili destigmatizační osvětovou aktivitu NEŠKATULKUJME! Na rovinu o duševním zdraví! Opíráme se v ní o mezinárodní poznatky a zkušenosti z oblasti duševního zdraví tak, jak je prezentuje organizace Mental Health Europe, a koncept zotavení (recovery), který je pro přístup k lidem s duševním onemocněním klíčový.

"Díky této kauze vidíme, že psychické onemocnění může potenciálně potkat opravdu každého. Tato kauza nás zároveň nutí přemýšlet, jak je to se znesvéprávňováním, nedobrovolnou detencí, případně i manipulací při práci s lidmi s duševními problémy. A ideální by bylo, kdybychom zároveň mohli vidět, že i člověk, který si projde závažnou psychickou krizí, může plnohodnotně fungovat ve společnosti," říká Petr Hudlička, ředitel Fokusu Praha.

"Za lidi, kteří si osobně prošli zkušeností s duševním onemocněním, bych zdůraznil, že nejsme jen diagnóza. Duševní nemoc je těžká životní zkouška, ale lze se zotavit. Mimo krátká období duševní krize žijeme normálně s plným vědomím a odpovědností za své konání," říká Břetislav Košťál ze Studia 27.

V kampani NEŠKATULKUJME! Na rovinu o duševním zdraví! bojujeme i s předsudky, které jsou zneužívány v aktuální kauze.

Stop stigma

Většinu duševních onemocnění nelze rozpoznat podle vzhledu. Velká část lidí žije s duševním onemocněním, aniž by to o nich jejich okolí vědělo. Mnozí svou diagnózu či obtíže před ostatními skrývají, protože se bojí jejich reakce. Stigmatizaci totiž lidé s duševním onemocněním mnohdy považují za větší problém než samotnou nemoc.

Inteligence

I lidé s duševním onemocněním mohou být vysoce inteligentní. Jsou mezi nimi známí umělci, vědci, odborníci. Duševní onemocnění inteligenci rozhodně nesnižuje, může ale dočasně vést k tomu, že ji člověk nedokáže plně využít, klesá jeho výkonnost, nebo si hůře pamatuje určitá fakta.

Recovery/zotavení

Mnoho lidí se z duševního onemocnění zotaví. Zotavení jim umožní žít život, který je uspokojující, nadějeplný, a to i s omezeními, která nemoc přináší. I se zkušeností s duševním onemocněním může člověk dál naplňovat všechny pro něj důležité životní role - být rodičem, manželem, ale i třeba kamarádem, či sportovním fanouškem.

#neskatulkujme

#narovinu

Text vyjádření najdete na www.fokus-praha.cz v sekci aktuality.

Eva Čižinská
Public Relations
Focus Praha
 


Sdílet text:


Podobné zprávy

Akademické články Mediální obraz střídavé péče
Akademické články Sociální konstrukce předsudečné typizace lidí s duševním onemocněním
O čem se mluví Nedobrovolná hospitalizace psychiatrických pacientů v ČR
O čem se mluví Letošní cenu Křesadlo za dobrovolnickou práci obdržela Pavla Ribeiro Vicente
O čem se mluví IZOLACE, ÚZKOST, NAPĚTÍ – v době koronavirové krize zažíváme fenomény, které pociťují lidé s duševním onemocněním


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: čtyři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Co mě výcvik zvířat...
Amy Sutherland
obalka
Když narcisté...
Nina W. Brown
obalka
100 mozkocvič...
R. Eastaway, D. ...
obalka
Holka, kterou...
Torey Hayden
obalka
Pondělí či pátek...
R. Škaloudová
obalka
Jak navazovat ...
Devora Zack
obalka
Zooterapie v ...
Jaroslava Bicková

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace