Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

oznámení

Zelená stužka pro duševní zdraví

ilustrační foto

Vydáno před 51 dny

Česko si druhý zářijový týden připomene 30 let od založení prvních komunitních služeb. V pondělí 14. září Česká republika zezelená. Zelená stuha jako symbol otevřenosti, povědomí a destigmatizace v oblasti duševního zdraví bude provázet sérii happeningů, k níž se připojí neziskové organizace poskytující lidem s duševním onemocněním komunitní služby. Ty se začaly rozvíjet jako protipól k odosobněným psychiatrickým léčebnám a ústavům již v roce 1990. Jejich průkopníkem se stal pražský Fokus, na který navázaly další organizace po celé ČR. Dnes jich celorepublikově působí kolem čtyřiceti, což v praxi znamená téměř sto padesát zaregistrovaných služeb pro více než dvanáct tisíc klientů.     

„Komunitní služby jsou dnes již nedílnou součástí reformy psychiatrické péče a právě vznikajících center duševního zdraví. Z  původně přehlížené alternativy se postupně stalo klíčové východisko pro podporu lidí se zkušeností s  duševním onemocněním. Psychickou nevyrovnanost totiž nelze řešit represí a izolací, ale individuální podporou v  přirozeném prostředí tam, kde člověk žije, tedy v komunitě,“ připomíná Jan Mácha, ředitel FOKUS Tábor a zároveň předseda spolku FOKUS ČR, platformy, která sdružuje deset samostatných Fokusů, neziskových organizací působících v sedmi krajích po celé ČR.

„Díky organizacím, jako je Fokus, je možné se po zkušenosti s hospitalizací v psychiatrické nemocnici znovu zorientovat ve společnosti. Komunitní služby tvoří nejen jakési přemostění mezi tzv. léčebnami a opravdovým domovem, ale v hlubším smyslu vedou člověka k uvědomění si nových a důstojnějších rolí, které může zastávat. Vytrhávají ho z čistě pacientských kontextů, do nichž byl uvržen. Sám jsem v těchto organizacích využíval především nabídku psychoterapie, práce a také prostor k prezentování svých uměleckých aktivit. V mém životě tak sehrály velmi důležitou roli,“ doplňuje Tomáš Vaněk ze skupiny kreativních lidí s vlastní zkušeností s duševním onemocněním – Studio 27 „zaostřeno na duši“.

„Ještě před vypuknutím koronavirové krize schválila Vláda ČR Národní akční plán pro duševní zdraví 2020–2030. Ten i v reakci na priority zdravotně-sociální politiky EU předpokládá přesun dlouhodobě hospitalizovaných osob v psychiatrických zařízeních do komunitního prostředí. Je tedy zřejmé, že význam komunitních služeb v nejbližších letech ještě poroste. Zároveň se postupně dostává do širšího povědomí i samotná problematika duševního zdraví, k čemuž slouží i nejrůznější destigmatizační a osvětové akce, jako je právě nadcházející celorepublikový happening,“ říká Blanka Veškrnová, ředitelka neziskové organizace Práh jižní Morava a zároveň předsedkyně správní rady Asociace komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví (AKS).

Šlape nám to 30 let

Regionální Fokusy a další členové AKS společně oslaví 30 let komunitních služeb prostřednictvím vlastního happeningu s mottem „šlape nám to 30 let“. Pražský happening se uskuteční v pondělí 14. září na Střeleckém ostrově. O odpolední program se postarají sami lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Nebude chybět hudba, odborná debata i vyhlášení ocenění Psych'o'scar udíleného za pozoruhodné inovativní počiny v oblasti duševního zdraví u nás i v zahraničí.      

Symbolika zelené stužky

Oslavou 30 let komunitních služeb provází zelená stužka, která je mezinárodním symbolem pro povědomí o duševním zdraví. „Kdo přijde na náš happening nebo bude chtít dát kdekoliv jinde veřejně najevo, že je téma duševního zdraví důležité a mělo by se o něm ve společnosti mluvit, může si připnout zelenou stužku, kterou budeme na všech akcích rozdávat zdarma,“ dodává Blanka Veškrnová.

Nový web komunitne30let.cz

V souvislosti s výročím 30 let komunitních služeb v oblasti péče o lidi se zkušeností s duševním onemocněním vznikly i speciální webové stránky komunitne30let.cz, kde budou pro zájemce připraveny avíza a reporty z akcí konaných do konce roku 2020. V Praze například již druhý den po happeningu (15. září) proběhne pod záštitou hlavního města Prahy odborná konference o pražských komunitních službách, na kterou se lze přihlásit zde.  

Jiří Hovorka,
PR specialista Fokus Praha

 Sdílet text:


Podobné zprávy

Akademické články Principy komunitní péče v praxi regionálního komunitního týmu péče o duševní zdraví
Inspirace Podpora osob s diagnostikovaným duševním onemocněním v komunitní péči s důrazem na koncept zotavení
Inspirace Příklady rodin, které pečují o svého blízkého s podporou odlehčovací služby ČALS
O čem se mluví Nedobrovolná hospitalizace psychiatrických pacientů v ČR
Akademické články Inovace výuky předmětu psychiatrie za účelem snížení stigmatizace osob s duševním onemocněním


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: čtyři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Co mě výcvik zvířat...
Amy Sutherland
obalka
Když narcisté...
Nina W. Brown
obalka
100 mozkocvič...
R. Eastaway, D. ...
obalka
Holka, kterou...
Torey Hayden
obalka
Pondělí či pátek...
R. Škaloudová
obalka
Jak navazovat ...
Devora Zack
obalka
Zooterapie v ...
Jaroslava Bicková

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace