Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

zpráva

Neziskové organizace připoměly Světový humanitární den

ilustrační foto

Vydáno před 6 lety

Humanitární pracovníci ze šesti českých neziskových organizací si připomněli Světový humanitární den vyhlášený OSN na 19. srpna. Ve světle varovných informací z roku 2013 o dramatickém nárůstu počtu bezpečnostních incidentů, jejichž oběťmi jsou i humanitární pracovníci, hovořili o vlastních zkušenostech z aktuálních krizových oblastí, jako je Jižní Súdán, Sýrie nebo Ukrajina. Počet zabitých, unesených a zraněných humanitárních pracovníků vystoupal v roce 2013 na 460. Oproti roku 2012 tak stoupl o 183 lidí a za posledních deset let se počet téměř zčtyřnásobil. Podle statistik Aid Worker Security Database stouply zejména útoky s použitím výbušnin, fyzického napadení a únosy humanitárních pracovníků. Více než polovina incidentů se přitom odehrála na cestách během jejich přesunů.
 
Desítky lidí z českých organizací ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Charita Česká republika a Lékaři bez hranic pomáhají doma i v zahraničí. Pomoc přinášely v nedávné době či stále pomáhají například lidem ze Sýrie uvnitř země či v okolních státech, dále v Jižním Súdánu, Středoafrické republice, na Filipínách, po povodních v ČR nebo na Balkáně. 
 
„Ať už v Sýrii, ve Středoafrické republice nebo v Jižním Súdánu jsme svědky stále intenzivnějších humanitárních krizí, které se mimo jiné vyznačují vzrůstajícím počtem útoků na humanitární pracovníky a zdravotnická zařízení. To má jeden hlavní důsledek: k lidem, kteří zoufale čekají na pomoc, se jí často dostane jen minimum,“ uvedl Pavel Gruber, ředitel Lékařů bez hranic v ČR.
 
Marek Štys z organizace Člověk v tísni popsal pomoc v Sýrii a na Ukrajině: „Válka v Sýrii už není pouze občanská a její konec je v nedohlednu. Zároveň s tím se válka po patnácti letech vrátila do Evropy, kde konflikt na východní Ukrajině generuje desítky tisíc uprchlíků. Pokud se situace nevyřeší do zimy, může dojít k rozsáhlé humanitární krizi.“ 
 
„Poskytování a především doručení humanitární pomoci v jihosúdánském státě Východní Equatorie značně komplikují nepokoje, nestabilní bezpečnostní situace i počasí. V případě reálného nebezpečí přepadení a tedy i pravděpodobného odcizení materiálu, vhodnou trasu předem pečlivě plánujeme,“ popisuje situaci v Jižním Súdánu Lenka Huberová z Charity ČR.
 
Humanitární pomoc může být riskantní i v zemích, kde válečný konflikt skončil. Krizový koordinátor Josef Koláček z organizace ADRA komentuje situaci na Balkáně po letošních povodních: „V Bosně a Hercegovině jsou stále mnohá území zaminovaná. Teď se přes ně převalila stoletá povodeň a miny odplavila. Mapa minových polí se změnila, ale nikdo neví jak. Humanitární pracovníci nesměli nic podcenit. Byli jsme upozorněni, že se musíme v terénu pohybovat opatrně,“ říká.
 
Richard Smejkal, zástupce Českého červeného kříže, uvedl: „Rád bych poukázal i na další rovinu, kterou například humanitární pomoc poskytovaná na Balkáně stejně jako Ukrajině přináší. Pro naše pracovníky a dobrovolníky znamená mj. cenné zkušenosti, které jistě využijeme při poskytování humanitární pomoci v budoucnu ať už  ČR, nebo v zahraničí.“ 
 
„Nejen dnes je důležité si připomínat, jak nenahraditelnou práci ve velmi složitých podmínkách humanitární pracovníci a nejen ti čeští odvádějí a jaká rizika při tom dobrovolně podstupují,“ říká Michaela Stachová z Diakonie ČCE.
19. srpna 2003 zahynul v Bagdádu zvláštní představitel generálního tajemníka OSN v Iráku Sergio Vieira de Mello a 21 jeho kolegů. Proto je tento den vyhlášený Světovým humanitárním dnem a je určen humanitárním pracovníkům, kteří se stále častěji stávají terčem útoků. Každý rok vzdáváme poctu všem, kdo při své práci přišli o život, a vyjadřujeme respekt těm, jež v rizikových oblastech pomáhají druhým.
 
Zdroj: humanitarnipomoc.cz


Sdílet text:


Podobné zprávy

Akademické články Ethical Challenges in Humanitarian Assistance
Akademické články Místo sociální práce v mezinárodní pomoci a spolupráci
Akademické články Sociální práce jako nová tržní příležitost?
O čem se mluví Probace a mediace. Možnosti řešení trestných činů
O čem se mluví Seminář s mezinárodní účastí připomněl 80 let případové sociální práce v ČR


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: pět

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Jak navazovat ...
Devora Zack
obalka
Zooterapie v ...
Jaroslava Bicková
obalka
Poruchy osobnosti ...
Riegel, Pěč, Kalina
obalka
Existenciální ...
Irvin D. Yalom
obalka
Transformace ...
Ladislav Timuľák
obalka
Když ty nejsi ty
Anita de Nennie
obalka
Zbláznění
Ellen Forney

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace