Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

PR článek

Na sklonku života lze dosáhnout překvapivé míry citového uzdravení

ilustrační foto

Vydáno před 6 lety

Umírající lidé, jejich rodiny a přátelé za dobu svého života prožili řadu pěkných i nepěkných událostí, které je navzájem spojovaly i rozdělovaly. Věřím, že lze říci, že s blížícím se koncem života usiluje umírající člověk, členové rodiny či blízcí přátelé o určitou míru citového uzdravení, o napravení ať již skutečných či domnělých životních křivd, o odpuštění a možná i o vyléčení traumat.

Ve své jedinečnosti je lidský život jednoduchý i složitý zároveň. Ke smrti směřujeme od svého narození, a přesto se na ni jen málokdy dokážeme připravit. „Smrt je jedinou skutečnou jistotou v lidském životě a zároveň životní situací, jíž se bojíme natolik, že o ní nechceme ani přemýšlet. O to více se stává člověku, který umírá, traumatizujícím zážitkem, a stejně tak jeho blízkým,“ napsala v čísle našeho časopisu Marie Přidalová, editorka vydání zaměřeného na sociální práci s umírajícími.

Paliativní péče a výbava jejich odborníků

Komplexní podporu při odchodu ze života nabízí umírajícím a jejich blízkým paliativní péče. Zdravotnický personál, sociální pracovnice a pracovníci či lidé v rolích dobrovolníků. Ti všichni usilují o komplexní podporu, jejímž cílem je důstojný konec života jednoho člověka a náležitá opora blízkým v době loučení a truchlení. Jde o nelehký úkol, k jehož naplnění všichni zúčastnění odborníci i dobrovolníci potřebují odpovídající mix znalostí a dovedností, stejně jako charakterových vlastností a vyznávaných hodnot. Ke vzniku tohoto mixu významně přispívá vzdělávání, ať již jde o vzdělávání praktické či teoretické uskutečněné prostřednictvím lektorů kurzů, učitelů škol, trenérů dovedností či prosté četby.

Na poli odborné literatury, která se věnuje umírání a paliativní i hospicové péči, je jedním z předních zahraničních autorů Ira Byock. Profesor Byock je významný odborník v oboru paliativní péče, spisovatel a propagátor lepší péče o umírající. Svým výzkumem i knihami pomohl definovat kvalitu života a kvalitu péče o pacienty v pokročilých fázích závažných chorob. Paliativní a hospicovou péčí se zabývá od roku 1978, je zakládajícím členem a bývalým prezidentem Americké akademie hospicové a paliativní péče.

Čtyři klíče k životu

V současné době v nakladatelství Portál vychází publikace, která je významným příspěvkem k našemu tématu. Čtyři klíče k životu, tak se jmenuje kniha, v níž Dr. Ira Byock představuje čtyři klíče, které pomohou důstojně a poctivě řešit obtíže mezilidských vztahů. Za pomoci těchto klíčů autor ukazuje, že i na samém sklonku života lze dosáhnout překvapivé míry citového uzdravení. Upozorňuje, že pocit celistvosti a naplnění je možné prožít i po rodinné hádce, osobní tragédii či rozvodu, a dokonce i tváří v tvář smrti.

O jaké klíče jde? O optimální aplikaci čtyř jednoduchých vět: Prosím, odpusť mi, Odpouštím ti, Děkuji a Mám tě rád, které mají obrovskou moc, díky níž dokážou napravit a pěstovat naše vztahy i náš vnitřní život. Jejich správné užití ve správný čas nám pomůže vzájemně si odpouštět, oceňovat a milovat bližní a vážit si jich i v tak těžkých životních situacích, jako je umírání blízkého člověka.

Roman BalážSdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Role sociálního pracovníka v multidisciplinárním týmu domácí hospicové péče
Akademické články Plánování péče v závěru života v pobytových sociálních službách pro seniory
O čem se mluví Chtěla zemřít doma
Akademické články Výzkumy v oblasti neformální péče o seniory v České republice na počátku 21. století
Akademické články O smrti a umírání


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: čtyři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Jak navazovat ...
Devora Zack
obalka
Zooterapie v ...
Jaroslava Bicková
obalka
Poruchy osobnosti ...
Riegel, Pěč, Kalina
obalka
Existenciální ...
Irvin D. Yalom
obalka
Transformace ...
Ladislav Timuľák
obalka
Když ty nejsi ty
Anita de Nennie
obalka
Zbláznění
Ellen Forney

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace