Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

reflexe

Chceme mít svůj hlas

ilustrační foto

Vydáno před 5 lety

Když jsem byl na ulici a nevěděl, kde budu spát, co budu jíst ani kde budu zítra, nikdo mi nedokázal poradit. Až jednou, to už jsem byl ubytován v azylovém domě, přišla děvčata z Fakulty SOS v Ostravě s nabídkou hrát divadlo UTLAČOVANÝCH a ukázat lidem, jak se mají lidé bez domova.

Začal jsem hrát divadlo o lidech bez domova.

Jednoho dne jsem dostal nabídku na spolupráci s Platformou pro sociální bydlení, a to na úpravách připravovaného zákona o lidech bez domova. Přijal jsem ji, jelikož jsem v tom viděl možnost změnit život lidí bez domova na život lidí S DOMOVEM. Jsme taky jenom lidi a chceme, aby ostatní s námi jednali jako s lidmi, i když nemáme střechu nad hlavou.

Co pro mě znamená mít domov? Je to místo, kam se budu rád vracet a kde se budu cítit v bezpečí, odkud mě nikdo nevyžene a nebude na mě pršet. Místo, kde budu mít možnost se vzdělávat, mít práci, spolupracovat na různých úrovních a v neposlední řadě budu v teple svého domova, kde budu žít důstojně, a to i s dluhy.

Chci mít právo na bydlení a chci, aby bydlení bylo dosažitelné pro každého bez rozdílu. Chci mít možnost se vzdělávat, mít práci, spolupracovat na různých úrovních a chci mít prostor pro vyjádření svých zájmů a potřeb v teple svého domova. Určitě nejen já chci mít svůj hlas a chci se podílet se na tvorbě zákonů, které se mě týkají. A to jako platný zástupce a ne jako host. Chci mít možnost zapojovat se do různých aktivit týkajících se problematiky bezdomovectví a také chci zapojit co nejvíce lidí žijících v bytové nouzi. V neposlední řadě chci mít prostor pro vyjádření svých zájmů a potřeb.

Mým cílem je, aby bylo dosaženo lepšího přístupu k lidem bez domova. Chci zkvalitnění práce s námi. Chci, aby se veřejnost dozvěděla o nás víc – o tom, jak se žije na ulici.

Komunikace o jednotlivých problémech by měla být otevřená, což spočívá v komunikaci s námi jako s lidmi.

Já a další lidi žijící v bytové nouzi cítíme rozhořčení a zklamání, že se naše situace a přístup kompetentních nezlepšuje a že je nás čím dál tím víc. V našem společném zájmu je, aby to tak nebylo, proto se chceme spolupodílet na řešení naší situace. Já a všichni lidi bez domova, co znám, chceme být rovnocennými ve společnosti. Chceme, aby naše základní lidská práva a svobody nebyly porušovány. Chceme mít svůj hlas!

Miloš Neubauer,
člověk bez domova


Sdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Častou pastí participace je tokenismus
O čem se mluví Rodí se první konsensus o bezdomovectví v ČR
O čem se mluví Do Konsensuální konference se zapojily i Pouliční živly
O čem se mluví Odborníci v ČR mají zájem hledat konsenzus v problematice bezdomovectví
O čem se mluví Jiná sociální práce je možná


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: čtyři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Co mě výcvik zvířat...
Amy Sutherland
obalka
Když narcisté...
Nina W. Brown
obalka
100 mozkocvič...
R. Eastaway, D. ...
obalka
Holka, kterou...
Torey Hayden
obalka
Pondělí či pátek...
R. Škaloudová
obalka
Jak navazovat ...
Devora Zack
obalka
Zooterapie v ...
Jaroslava Bicková

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace