Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

zpráva

Skončila kampaň Právo na dětství

ilustrační foto

Vydáno před 4 lety

„V naší zemi se podceňuje význam vztahů dítěte s lidmi, kteří jsou mu blízcí. Málo je dítěti nasloucháno a málo se skutečně pracuje s jeho názorem.“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Kampaň Právo na dětství usilovala v uplynulých měsících o změnu těchto postojů. Cílem aktivit kampaně bylo především prezentovat východiska a základní přístupy v systému ochrany dětí tak, aby se jednotlivé skupiny odborníků měly možnost seznámit se smyslem a podstatou chystaných změn a záměrů v transformaci systému. Tematickými okruhy kampaně byly: Dítě jako subjekt práva, prevence v biologické rodině, podpora pěstounské péče a systém ochrany dětí po transformaci.

Mezi výstupy kampaně patří webové stránky http://kampan.pravonadetstvi.cz, které sdružují všechny aktivity. Řadu materiálů obdrželi přímo pracovníci OSPOD i ostatní odborníci. Pro jejich potřeby byl vytvořen také praktický interaktivní on-line katalog, který je kdispozici na http://katalog.pravonadetstvi.cz/. Kromě toho vzniklo i mnoho dílčích projektů a výstupů, například videospoty dostupné na YouTube. Dalším informačním kanálem kampaně Právo na dětství se staly odborné tematické konference. Významné využití i v budoucnosti má také interaktivní e-learningový program, který je určen ke školení pracovníků OSPOD. Ten umožňuje vytváření tréninků a testů, správu záznamů o uživatelích a jejich výsledcích nebo umisťování aktuálních informací.

Kampaň se zaměřila i na širokou veřejnost. Pro podporu obecného povědomí o pěstounství a s cílem zvýšit počet pěstounů v jednotlivých krajích putovala Českou republikou interaktivní výstava „I já chci mít vzpomínky na dětství“. Na 15 zastávkách zajímavou formou představila, co znamená být pěstounem a jak to vidí děti nebo profesionálové, kteří s pěstouny i ohroženými dětmi pracují. V některých krajích proběhly navíc doprovodné akce, na nichž organizátoři spolupracovali s místními neziskovými organizacemi.

Úkolem kampaně bylo také seznámit děti s jejich právy. Ve spolupráci s odborníky vznikla metodika vzorové výuky a také další materiály pro přípravu hodin občanské výchovy (Nemluvím, stejně mě neposlouchají).

Text: tisková zpráva,
Právo na dětství, MPSV
(upraveno redakcí)
 
Fotografie: SOS dětské vesničky,
Archiv časopisu


Sdílet text:


Podobné zprávy

Fakta, dokumenty, legislativa Reforma systému ochrany práv dětí a péče o ohrožené děti
O čem se mluví Interaktivní katalog zvyšuje orientaci v systému ochrany dětí v ČR
O čem se mluví Rodina, ochrana dětí a dilema jednoho ministerstva
O čem se mluví Hans van Ewijk: Sociální pracovníci jsou odborníky v oblasti porozumění a podpory lidí
O čem se mluví Švýcarští odborníci přijeli diskutovat o právech ohrožených dětí


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: čtyři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Blíž tě nepustím
Rolf Sellin
obalka
Minimalismus do ...
Aston Sanderson
obalka
Umění uměřenosti
Svend Brinkmann
obalka
Mateřský koučink
Jana Černá
obalka
Nic mi není! Pomoc ...
Xavier Amador
obalka
Všímavost a soucit ...
Jan Benda
obalka
Narušení
Susanna Kaysen

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | počet návštěv: [CNW:Counter] | … vstup do administrace