Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » O čem se mluví »

zpráva

V ČR vzniká síť pomoci ohroženým dětem a rodinám

Vydáno před 314 dny

(Praha, 5.12.2017) Několik tisíc rodin v ČR se potýká s problémy a potřebuje včasnou a dostupnou pomoc tak, aby nedošlo k ohrožení dětí nebo jejich odebrání. Podpůrnou síť, která může takové rodiny zachytit, tvoří nejčastěji škola, lékaři nebo sociální pracovníci. K podpoře jejich vzájemné spolupráce a dalšího rozvoje sítě působí ve více než 120 obcích a v 11 krajích tzv. lokální síťaři. Jsou to proškolení pracovníci projektu MPSV „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“, jejichž hlavním úkolem je propojit všechny místní aktéry a sjednotit postupy směřující k ochraně ohrožených dětí.

„Systém ochrany ohrožených dětí je v České republice rozdělen mezi rezorty práce a sociálních věcí, školství a zdravotnictví. Aktéři při vzájemné spolupráci v rámci sítě proto musejí překonávat některé bariéry. Jak ale ukazuje mimo jiné i zahraniční praxe, právě týmová práce je nejefektivnějším řešením,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Síťování služeb je podle jejích slov primárně úkolem orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), které ale často nemají dostatečné kapacity a také se nezaměřují na děti, které zatím nespadají do kategorie ohrožených.

Síťování služeb je v zahraničí ověřenou a zavedenou praxí. Konkrétní poznatky byly představeny na mezinárodní konferenci ProSÍŤováním k rozvoji služeb pro ohrožené děti a rodiny, kterou minulý týden pořádalo MPSV. Odborníci ze Severního Irska zde představili své zkušenosti ze včasné práce s ohroženou rodinou (tzv. Family Support Hub), která se zaměřuje na zprostředkování místních podpůrných služeb rodinám s dětmi na míru, a to podle jejich potřeb. Čeští lokální síťaři ukázali, jak podpořili spolupráci místních aktérů sítě, ať už se jednalo o situace týkající se rozvodových sporů o děti či lepší informovanost škol o dostupných nabídkách pomoci ohroženým dětem.

Právě důraz na uplatňování partnerského přístupu a dohodu s rodiči ze strany úřadů zmínil jako jeden z trendů, který se objevuje v zahraničí, expert v oblasti práv dětí Miloslav Macela. Představil jeden z výstupů projektu - analýzu zaměřenou na inovativní služby pro rodiny a děti v ČR, která popisuje nejnovější zahraniční přístupy k poskytování služeb rodinám s dětmi a možnost jejich přenosu do prostředí ČR. Konkrétně jde např. o dánský systém péče o těhotné ženy a ohrožené děti v prvních měsících po narození nebo větší dostupnost sociální práce a služeb rodinám s dětmi.

Výstupy a informace z mezinárodní konference „ProSÍŤováním k rozvoji služeb pro ohrožené děti a rodiny“, stejně jako další informace týkající se transformace systému péče o ohrožené děti, najdete na webových stránkách www.pravonadetstvi.cz.

MPSVSdílet text:


Podobné zprávy

Inspirace Práce s rodinou prostřednictvím hry
O čem se mluví Nová kniha upozorňuje na traumata dětí, která způsobila pečující osoba
Inspirace Marie Riegerová-Palacká: Matka chudiny
O čem se mluví Keď umiera dieťa. Praktická tanatológia I.
Inspirace Marie Steyskalová: „Pro svůj národ jsem pracovala, abych pensi učitelskou nebrala darmo.“Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: dva

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Člověk, jaký je
Alfred Adler
obalka
Na vnitřní vlně
Anke Precht
obalka
Když už na ničem...
Bev Cobain
obalka
Nedostupný otec
Sarah S. Rosenthal
obalka
Kniha rozhodnutí
Mikael Krogerus...
obalka
Muž, který...
David Adam
obalka
Jenom já...
Andrea Jolander

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | počet návštěv: [CNW:Counter] | … vstup do administrace