Jméno InBáze je dnes v českých kruzích zabývajících se problematikou migrace a integrace dobře známé. Přestože se jedná o organizaci v určitých poměrech „mladou“, InBáze si během své téměř 18leté historie vybudovala silné jméno i postavení, za kterým stojí ohromné úsilí bezpočtu lidí, jak zaměstnanců, dobrovolníků, ale i podporovatelů a příznivců.
Většina lidí, i ti méně zasvěcení, si InBázi nejspíše spojí s komunitním centrem pro migranty a českou veřejnost, které sídlí na pražských Vinohradech, nedaleko stanice metra I. P. Pavlova. Nezřídka se stává že organizaci znají pod jejím starším názvem „InBáze Berkat,“ možná i si pak vybaví i dobu, kdy komunitní centrum sídlilo v původním „domečku“ v Rumunské ulici. Historie dnešní InBáze však sahá mnohem dále, až k přelomu milénia, do válkou zmítaného Čečenska, konkrétně do jeho hlavního metropole Grozný. Právě tam totiž vznikl Berkat, bez něhož by InBáze neexistovala.
Začalo to v Grozném
Idea Berkatu se zrodila v roce 2000, z humanitární a občanské iniciativy válečné reportérky Petry Procházkové, básnířky Jany Hradílkové a dalších českých a čečenských žen. Tehdy se Petra Procházková nacházela v snad nejzuboženějším městě na celém světě, v Grozném. Vzhledem k nepředstavitelné bídě, kterou přinesla rusko-čečenská válka, se s několika kolegy z humanitárních organizací rozhodla pomoci těm, kterým se pomoci nedostávalo a založit dětský útulek. Neváhala, a...