Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » Inspirace pro praxi »

profil

„Díky dobrovolnictví se držím nohama na zemi.“

ilustrační foto

Vydáno před 196 dny

Sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách jsou profesionálním zdrojem pomoci a podpory klientům v obtížných životních situacích, avšak nejsou jedinými osobami, které se v sociální oblasti angažují. V NZDM Modrý pomeranč věnují svůj čas a přítomnost klientům taktéž dobrovolníci, kteří představují pravidelný a spolehlivý zdroj pomoci, jež je k nezaplacení.

Dobrovolníci jsou ve společnosti od nepaměti. Jsou to neobyčejní lidé, kteří mají chuť pomáhat, zajímají se o dění kolem sebe a nezištně přispívají k rozvoji lidské solidarity, což je v době rozšiřující se xenofobie a nenávisti nedocenitelné. Za svou práci nejsou finančně ohodnoceni, avšak vynaložená energie se jim navrací v podobě získaných zkušeností, kontaktů, nových přátelství, možností odborně se vzdělávat, účastnit se podpůrných týmových setkání či akcí pořádaných organizací. Mnozí se skrze dobrovolnictví osobnostně rozvíjejí a seberealizují, jiní to dělají pro pocit užitečnosti a sounáležitosti.

„Dobrovolnictví je pro mě něco naprosto běžného. Do dobrovolníka jsem v podstatě vyrostla. Věnuji se mu v různých podobách již několik let, odpočinu si od svých běžných starostí, rozšiřuji si obzory, čerpám pozitivní energii, a protože pracuji s dětmi, připomínám si jaké to je, být dítětem. Dělá mi radost, že mohu přiložit ruku k dílu a téměř okamžitě vidět výsledek v podobě úsměvu dítěte, dokončeného výrobku či splněného domácího úkolu, který se ještě před chvílí zdál neřešitelný. Dobrovolnictví v této službě propichuje moji sociální bublinu, dovoluje mi získat nový pohled a vnímat svět v širších souvislostech. Díky němu se držím nohama na zemi a neztrácím kontakt s realitou všedního dne“ sděluje dobrovolnice NZDM Modrý pomeranč Salinger, z.s.

Tato organizace spolupracuje s dobrovolníky prostřednictvím dobrovolnického centra Diecézní katolické charity Hradce Králové již několik let. Dobrovolnictví v Modrém pomeranči má různé podoby od pomoci na jednorázových akcích, přes nepřímou administrativní práci až po pravidelnou a dlouhodobou spolupráci v přímé interakci s klienty. Dobrovolníci v NZDM jsou nejčastěji studenti středních či vysokých škol, kteří jsou motivováni pro práci s dětmi. Chtějí s nimi prožívat každodenní starosti a radosti, pomáhat jim s učením nebo se smysluplným trávením volného času. Velmi si ceníme nadšení a energie, se kterou k našim klientům i celému středisku dobrovolníci přistupují a věříme, že dobrovolníků bude stále více, protože jsme přesvědčeni, že každý člověk má co nabídnout druhým. 

Radka Volejníková,
vedoucí střediska NZDM Modrý pomeranč,
Salinger, z.s

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Modrý pomeranč nabízí podporu dětem a mladým lidem ve věku 7 – 21 let, kteří nemají kde a jak bezpečně trávit volný čas nebo se nacházejí v situaci, se kterou si nevědí rady a nemají nikoho, kdo by jim s tím pomohl. Služby jsou poskytovány v Hradci Králové za účelem posílení samostatnosti a schopnosti zapojit se do běžného života. Sdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Bydlení za všechny prachy
Akademické články Psychologické aspekty dobrovolnictví v kontextu sociální práce
Akademické články Dobrovoľníctvo na Slovensku - reflexia nových trendov a výzvy pre sociálnu prácu
O čem se mluví Pavol Frič: Současné trendy dobrovolnictví a sociální práce
O čem se mluví Fenomén (ne)formálneho dobrovoľníctva na Slovensku


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: šest

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Člověk, jaký je
Alfred Adler
obalka
Na vnitřní vlně
Anke Precht
obalka
Když už na ničem...
Bev Cobain
obalka
Nedostupný otec
Sarah S. Rosenthal
obalka
Kniha rozhodnutí
Mikael Krogerus...
obalka
Muž, který...
David Adam
obalka
Jenom já...
Andrea Jolander

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | počet návštěv: [CNW:Counter] | … vstup do administrace