V oblasti sociálně právní ochrany dětí se pracovníci setkávají s mnohými náročnými situacemi rodin, které dopadají na děti nebo mládež. V těchto situacích mohou využívat různé postupy a nástroje, které dnes již existují. Jedním z inovativních z nástrojů, který je možno využít, a jehož silou je zejména posílení přirozených zdrojů rodiny a navrácení zodpovědnosti do jejích rukou, jsou rodinné konference. A právě tento nástroj se rozhodla využít sociální pracovnice OSPOD v Jihomoravském kraji v rámci projektu Zaostřeno na rodinu organizace IQ Roma servis.
Situace rodiny
13letá Andrea a 11letý Robin žili po rozvodu rodičů u mámy, jejich táta žil s novou partnerkou, se kterou čekal nového potomka a příliš se s dětmi nestýkal. Jejich máma měla dlouhodobé vážné psychické problémy a její psychický stav dopadal na každodenní život dětí. Děti neměly zajištěnu pravidelnou stravu, vhodné ošacení, chyběla jim láskyplná pozornost i dohled a ve škole si velmi zhoršily svůj prospěch. S problémy doma si poradily po svém – nefunkční svět okolo sebe si nahrazovaly virtuálním světem a na počítači trávily veškerý volný čas. Robin vnímal internet jako jediné bezpečné prostředí: „Když tam umřu, tak zase ožiju. Můžu tam být, čím chci. I králem. A nikdo mi tam neubližuje.“
Pracovnice OSPOD s rodinou spolupracovala delší dobu, ale rodičům se situaci nedařilo zlepšit. Ve chvíli, kdy se dozvěděla o sebepoškozování Andrey, obě děti na její doporučení navázaly spolupráci s psycholožkou. Rodinnou situaci však bylo potřeba řešit do hloubky....