Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » Inspirace pro praxi »

inspirace

Studijní a odpočinková místnost pro děti a mládež

ilustrační foto

Vydáno před 96 dny

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež – NZDM Klub R – Mosty, z.s.Rozhodli jsme se otevřít zvláštní místnost v NZDM, abychom sladili nařízené přerušení služby klasického NZDM a reálnou potřebu našich klientů, ohrožených dětí a mládeže, mít bezpečný prostor pro sebe alespoň na omezený čas, několik dní v týdnu.

Podle opatření a nařízení Vlády ČR jsou služby nízkoprahových zařízení pro děti a mládež (NZDM) uzavřeny a nelze tedy dětem zajistit přímý podpůrný servis. Kluby se mají podle současného plánu ambulantně otevřít 25. května.

V pondělí 27. dubna 2020 byla rozhodnutím MPSV dovolena tzv. distanční forma poskytování služby, NZDM tedy oficiálně mohou nabízet svou terénní formu prostřednictvím telefonních hovorů a kontaktů v online prostředí.

Pracovníci řady NZDM zůstávají online již od počátku tzv. krize, tedy od března, a jsou dětem nablízku přes telefony nebo sociální sítě. Vytváří podpůrné prostředí pro ošetření volného času i domácího vzdělávání po uzavření škol, vysvětlují a nabízí informace jazykem, kterému děti a dospívající porozumí. V našem případě jsou pracovníci Klubu R-Mosty k dispozici online devět hodin denně. I přesto nelze uživatelům naší služby nabízet podporu dostatečnou a ambulantní forma služby chybí.

Děti nemají možnost naplňovat své potřeby místa, bezpečí, klidu a nemají často vhodné prostředí ani na domácí vzdělávání a plnění nároků školy, přičemž v těchto oblastech mají své významné místo právě služby NZDM.

Zaznamenali jsme jednotlivé případy dětí, uživatelů naší služby anebo klientů jiných projektů spolku R-Mosty, kteří v této nepříznivé situaci jsou. Jde zejména o děti v domácnosti s malou výměrou bytu a zároveň mnoha osobami, neexistujícím zázemím pro domácí studium, zvýšený hluk, narůstající agrese členů domácnosti, teoretické ohrožení domácím násilím.

Rozhodli jsme se reagovat na ohrožení vyplývající z tohoto stavu přímo. Klub R-Mosty nabídl svůj prostor dětem a mládeži ohroženým anebo již trpícím zvyšujícím se napětím v domácím prostředí otevřením studijní a odpočinkové místnosti. Cesta od vchodu zařízení až do kontaktní místnosti, která se na studijní místnost přeměnila, je přímá a míjí hlavní klubovou místnost. Můžeme tedy děti do bezpečného prostředí pozvat a zároveň nebýt s dětmi v klubu.

Tato naše iniciativa není v rozporu s vládními nařízeními zejména proto, že:

Neposkytujeme službu NZDM, služba je nadále uzavřena. Nedochází k osobnímu kontaktu pracovníků NZDM s dětmi. Nesetkávají se osoby z veřejnosti, prostor studijní místnosti využívá pouze jedno dítě v jednom okamžiku (kapacita místnosti je jedna osoba). Prostor je před využitím i po využití jedním dítětem vždy zcela vydezinfikován a vyvětrán. K dispozici je dezinfekce na ruce, gumové rukavice.

Provoz se řídí těmito dalšími pravidly: Dítě si prostor předem zarezervuje online nebo přes telefon s pracovníkem klubu. Dítě nemá přístup do jiných prostor zařízení. Příchod a odchod kontroluje pracovník vizuálně přes prosklené dveře/plexisklo. Dítě vstupuje do prostoru po zazvonění na zvonek u vchodu do NZDM, projde chodbou do místnosti. Vysadili jsme dveře do studijní místnosti, v případě nutnosti a v nouzových situacích má pracovník stále volný přístup. V prostoru platí zákaz konzumace potravin, zacházení s omamnými látkami, je dovoleno přinést si své pití v lahvi. K dispozici je toto vybavení: papíry, propiska, sedačka, deky, stůl, židle, tabule, wi-fi připojení. Je zakázáno zdržovat se v chodbě, v předsíni a před Klubem na ulici. Vstup je jednorázový, pobyt ve studijní a odpočinkové místnosti je omezen na max. 60 minut denně. Prostor mohou využít pouze děti, které jsou pravidelnými uživateli služby.

Klub R-Mosty pracuje na pražském Žižkově s dětmi a mládeží ve věku 10 až 21 let. Studijní a odpočinková místnost je v provozu v pracovní dny od 10 do 15 hodin, a to již od pondělí 27. dubna 2020.

Tomáš Rezek,
vedoucí nízkoprahového klubu pro děti a mládežSdílet text:


Podobné zprávy

O čem se mluví Prohlášení Společnosti sociálních pracovníků České republiky, z. s.
Inspirace Koronavirus v sociální práci
Inspirace S vámi může Patron dětí pomoci tisícům dalších dětí
O čem se mluví IZOLACE, ÚZKOST, NAPĚTÍ – v době koronavirové krize zažíváme fenomény, které pociťují lidé s duševním onemocněním
O čem se mluví Jak se daří sociálním pracovníkům v terénu?


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: dva

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Jak navazovat ...
Devora Zack
obalka
Zooterapie v ...
Jaroslava Bicková
obalka
Poruchy osobnosti ...
Riegel, Pěč, Kalina
obalka
Existenciální ...
Irvin D. Yalom
obalka
Transformace ...
Ladislav Timuľák
obalka
Když ty nejsi ty
Anita de Nennie
obalka
Zbláznění
Ellen Forney

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace