Kanál SP na YouTube SP na Facebooku SP na Floowie

Úvod » Inspirace pro praxi »

PR článek

Emoční balast jako jedna z bariér komunikace

ilustrační foto

Vydáno před 5 lety

Nejde o obecnou pravdu, přesto lze tvrdit, že úspěch sociálních pracovnic a pracovníků v jejich každodenních náročných činnostech spočívá zejména v umění komunikace. Komunikace s klienty, s rodinnými příslušníky či známými klientů, s jinými pro klienta důležitými druhými, se spolupracovníky, s kolegy z jiných organizací, s vedoucími pracovišť. To je jen letmý výčet komunikačních partnerů sociálních pracovnic.

Objektivně i subjektivně existuje řada bariér, které mohou komunikaci sociálních pracovníků a pracovnic znesnadnit, bránit či přímo pochovat. Uvědomíme-li si, že v naprosté většině případů jde o komunikaci, která byla iniciována potřebou vyřešit nějaký závažný lidský problém, stává se poznání překážek této komunikace nezbytností. Poznání překážek komunikace ale není lehké. Přestože se o to mnozí pokouší, lidské chování nelze jednoduše analyzovat, třídit a škatulkovat. Lidské motivace pro určité chování jsou nám, lidem, často tajemstvím, které jednoduché soudy o jejich povaze jen zahalují do stále hustší tmy naší nevědomosti.

Popření, klam a výčitky. To je toxická trojice emočního balastu

O jedné možné bariéře, která by pozornosti sociálních pracovníků, neměla uniknout, píše ve své knize Carl Alaska. Nazývá ji emoční balast. Podle autora je emoční balast psychickou a emoční chorobou, která pustoší všechny naše vztahy. Působí bez našeho vědomí nebo souhlasu a její toxické účinky se nebývale šíří. Jeho součástí je vždy manipulace s pravdou a překrucování skutečnosti.    

Emoční balast má tři složky: popření, klam a výčitky. Je to „toxická trojice“, protože vždy působí pohromadě a vždy nám brání vnímat a chápat to, co děláme. Nejprve popřeme skutečnost, potom si vytvoříme klamnou představu a náhradní skutečnost, a nakonec se dostaví výčitky, kterými přeneseme odpovědnost za problém na někoho nebo něco jiného. Spolu s emočním balastem se dostaví i čtyři negativní emoce - úzkost, hněv, bolest a strach.

Kniha se zaměřuje na manipulaci v mezilidských vztazích. Autor ukazuje možnosti, jak se z emočního balastu vymanit. Nejprve pochopením způsobu, kterým se tyto obranné mechanismy utvářejí v našem chování, poté směřuje pozornost čtenáře k etice chování a prožívání budovaného na klíčových potřebách.Sdílet text:


Podobné zprávy

Inspirace Jak nalézt svůj pevný bod v tekuté době? Tipy pro skupinové kariérové poradenství
Inspirace Psychosomatika a vyrovnávání se stresem v sociální práci
Akademické články Role rodinných vztahů v institucionální péči o seniory
Akademické články Teoretické pojetí hry v psychologii a kultuře
O čem se mluví Kyberšikana. Pracovní materiály pro učitele a žáky i studenty


0

Diskuze

Všechny komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Vložit komentář

zapište číslo číslovkou: čtyři

... všechny zprávy

Nabídka nových knih

obalka
Léčivý rodokmen
Lenka Šnajdrová
obalka
Emoce pod kontrolou
M. McKay; J. C. Wood...
obalka
Spolupráce s ne...
Adam Kahane
obalka
Posilování ment...
Jana Bílková
obalka
Cesta hrdinky
Sabine Groth
obalka
Vykročte z úzkosti
Jarmila Tolimatová
obalka
Sourozenecká dyn...
Hans Sohni

... kompletní nabídka

© 2014, časopis Sociální práce/Sociálna práca | … vstup do administrace