Časopis uspořádal 2. kulatý stůl a workshopy k návrhu profesního zákona

Časopis Sociální práce / Sociálna práca podpořil současné diskuse o návrhu profesního zákona sociálních pracovníků organizací 2. kulatého stolu a tří workshopů, které dne 30. března 2014 uspořádal v Praze ve spolupráci se skupinou Narativ.

Cílem workshopů bylo zapojit do diskusí přímo sociální pracovníky a dát jim možnost, aby v rámci společné diskuse vyjádřili své obavy a naděje spojené s návrhem profesního zákona. Cílem 2. kulatého stolu bylo vytvořit společné stanovisko zastřešujících organizací k návrhu profesního zákona. Toto stanovisko pak mělo být směřováno MPSV k zakomponování do prací na návrhu profesního zákona.

Workshopy ukázaly schopnost diskuse sociálních pracovníků

Workshopů se zúčastnilo 16 sociálních pracovníků z různorodých oblastí sociální práce. Na jednání u 2. kulatého stolu byli přítomni zástupci z 11 organizací, které různou formou zastřešují sociální pracovníky. Poslední den měsíce dubna přinesl velmi rozporuplné naplnění stanovených cílů: zatímco dopolední workshopy ukázaly schopnost přímé diskuse sociálních pracovníků z různorodých oblastí sociální práce, odpolední jednání u kulatého stolu skončilo bez dojednání společného stanoviska zúčastněných organizací. 

Na workshopech se ukázalo, že sociální pracovníci dokážou v diskusi vykročit ze svých ideových „bublin“ a začínají o problémech přemýšlet i z perspektiv jinak smýšlejících kolegů. Téma a uvažování o zvoleném tématu workshopu se v rámci každého workshopu postupně vyvíjelo a sociální pracovníci byli schopni formulovat závěrečná doporučení k a) návrhu profesního zákona, b) regulaci sociální práce a c) profesní komoře.

2. kulatý stůl byl spíše o prezentaci postojů než o jednání na společném zájmu

Vedle toho kulatý stůl zástupců s mandátem k jednání za zastřešující organizaci upozornil na problém nedostatečné vůle ke vzájemnému jednání o dohodě na společných zájmech. Zástupci organizací nebyli vybaveni mandátem „jednat o dohodě“ ve smyslu: náš postoj je takový, ale jsme schopni jít na jedné straně sem a na druhé sem. Mandát zástupců byl veskrze prezentační: náš postoj je takový, tečka a žádný manipulační prostor k hledání shody; buď se připojíte, nebo se nedohodneme.

Časopisu se podařilo naplnit stanovené cíle jen částečně. Sociální pracovníci prostřednictvím facilitovaných workshopů konstruktivně diskutovali a formulovali své obavy a naděje spojené s návrhem profesního zákona. Jednání u kulatého stolu nedošlo k naplnění a společné stanovisko nebylo zástupci formulováno a časopis neměl co MPSV zaslat k zakomponování do prací na návrhu profesního zákona.

Otevřený dopis ministryni práce a sociálních věcí a další podpora diskuse

Redakce časopisu Sociální práce / Sociálna práca se rozhodla, že i přes absenci společného stanoviska zastřešujících organizací osloví MPSV a pošle ministryni otevřený dopis, v němž shrne výstupy z workshopů sociálních pracovníků a upozorní na sporné aspekty současné odborné diskuse o návrhu profesního zákona.

Časopis se již dále nebude angažovat v diskusi se zastřešujícími organizacemi a zaměří se na plnění svého poslání a bude dále kultivovat diskusi sociálních pracovníků. Plánujeme organizovat workshopy sociálních pracovníků k tématům, které významně ovlivňují jejich práci. 

Roman Baláž,
výkonný redaktor časopisu a 
moderátor kulatých stolů   
 
________________
Pro seznámení se s průběhem a výstupy workshopů a 2. kulatého stolu připojujeme ZÁPIS.
 
 
 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.