Role hodnot v identitě sociální práce

Monika Flídrová, Michal Opatrný

Medailon autorů:

Bc. Monika Flídrová, DiS., je studentkou 2. ročníku navazujícího magisterského oboru Etika v sociální práci na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V současnosti spolupracuje na projektu specifického výzkumu Grantové agentury Jihočeské univerzity (GAJU) č. 117/2013/H zkoumajícím „pojetí kvality sociální práce v souvislosti se sebedefinováním sociálního pracovníka a jeho pomáhající profese“, jehož výstupem je i tato studie.

Doc. Michal Opatrný, Dr. theol., je vedoucím Katedry etiky, psychologie a charitativní práce na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Dlouhodobě se zabývá vztahem (praktické) teologie a sociální práce, tzv. diakonickou pastorací a vymezením charitativní práce.

Anotace:

V posledních letech je aktuálním tématem identita sociální práce. Následující článek se zabývá stručným vymezením pojmu identita a profesní (kolektivní) identitou, která se rovněž zakládá na hodnotách. Definované a aplikované hodnoty v sociální práci mohou spoluutvářet stabilitu a celistvost sociální práce. V článku se proto věnujeme především vlastnostem hodnot a způsobu stavění identity na hodnotách.

Klíčová slova:

sociální práce, kolektivní identita, hodnoty

s. 118–126