Role rodinných vztahů v institucionální péči o seniory

Hana Janečková, Renáta Nentvichová Novotná

Medailon autorů:

PhDr. Hana Janečková, Ph.D., přednáší problematiku komunitní péče a sociologii medicíny a zdravotnictví na Ústavu ošetřovatelství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Spolupracuje s Diakonií ČCE a Českou alzheimerovskou společností. V letech 2005–2008 koordinovala výzkum IGA MZČR Vliv reminiscenční terapie na kvalitu života a zdravotní stav seniorů žijících v institucích.

Mgr. Renáta Nentvichová Novotná vystudovala sociální práci na Filozofické fakultě UK a pracuje jako sociální pracovnice v Domově pro seniory Slunečnice, Praha 10 – Bohnice.

Anotace:

Článek se zabývá významem rodinných vazeb pro seniory žijící v institucích. Vztahy mezi rodiči a dětmi, včetně poskytování pomoci a péče v době vzniku závislosti, mají základ v hlubokých emocionálních vazbách vytvořených již v raném dětství. Zatímco péči dětí o své nemocné a staré rodiče byla u nás věnována značná pozornost, vztahy dětí a rodičů žijících v institucích jsou do značné míry opomíjené a v praxi podceňované. Odchod seniorů do institucí představuje jednu z nejdůležitějších, kritických životních událostí, spojených se základními existenciálními otázkami jak na straně rodičů, tak na straně dětí. Zároveň jde o výzvu pro sociální pracovníky a pečující personál v institucích, kteří nejsou systematicky připravováni na svoji roli v doprovázení rodin v této obtížné životní situaci. Institucionalizaci v oblasti péče o seniory nebude možné v budoucnosti zcela eliminovat s ohledem na demografický vývoj a na proměny rolí v současné rodině. Zachování a podpora rodinných vazeb pro seniory v pobytových sociálních i zdravotnických zařízeních přitom sehrává klíčovou roli v kvalitě jejich života a ve spokojenosti s péčí a představuje důležitou složku humanizace institucionální péče.

Klíčová slova:

pečující rodina, práce z lásky, emoční vztah, domov pro seniory, návštěvy, sdílená péče

s. 72–82