- Akademické texty posílejte do 15. 02. 2024 na e-mail akademik@socialniprace.cz.
- Prakticko-publicistické texty posílejte do 31. 07. 2024 na e-mail publicistika@socialniprace.cz.
Číslo vychází 30. 09. 2024.
Anotace
Sociální práce a uprchlické krize
Uprchlická krize související s válečným konfliktem na Ukrajině zastihla českou a slovenskou laickou i odbornou veřejnost zcela nepřipravenou nutnosti čelit takto obrovské výzvě pro solidaritu s lidmi utíkajícími ze své země před válkou. V (české a slovenské) společnosti se zvedla dosud nevídaná vlna podpory, vzájemnosti a touhy pomoci uprchlíkům. Lidé organizovali spontánní sbírky, dobrovolně se podíleli na pomoci, přispívali na pomoc Ukrajině… Než nastala tato situace, byla v České republice a Slovenské republice pomoc uprchlíkům spíše okrajovým a částečně i tabuizovaným tématem zájmu veřejnosti, kdy se lidé báli přílivu „problémových“ uprchlíků, před kterými je média často varovala.
Počáteční příliv solidarity se ovšem postupně, s trvajícím konfliktem, vyčerpával. Uprchlíci přicházeli i odcházeli (do České a Slovenské republiky) ve vlnách a lze říci, že s prodlužujícím se konfliktem často převládala v (české a slovenské) společnosti určitá únava ze soucitu a s ní související nezbytnost řešit podporu „vlastních potřebných“, jejichž zástupy se rozrůstaly a rozrůstají v důsledku energetické krize a rostoucí inflace. Zároveň se veřejnost začala ptát, do jaké míry je integrace uprchlíků do společnosti úspěšná. Začaly se tak objevovat stále nové výzvy k řešení, jako: nedostatek materiální pomoci pro uprchlíky, nedostupnost zdravotnické péče, problémy související s integrací dětí do škol, problémy se zajištěním kvalitního bydlení… a to vše v kontextu emočního vysílení pomáhajících i těch, kteří pomoc potřebují a potřebovali.
Postupem času se v životní situaci rodin, dětí i jednotlivců z Ukrajiny začaly objevovat velmi specifické fenomény, jako je osamělost; rozpad rodinných vazeb; stigmatizace mužů, kteří emigrovali a nebojují ve válce; emancipace matek s dětmi, které emigrovaly z Ukrajiny a odcizení od jejich partnerů, kteří na Ukrajině zůstali; genderové dimenze migrace; absence „hlasu“ otců (malých) dětí, kteří zůstali na Ukrajině; řešení situace dětí, které přišly z Ukrajiny bez doprovodu… Všechny tyto jevy a z nich vznikající situace vytvářejí velkou výzvu pro soudobou sociální práci. Právě tyto a výše uvedené výzvy by měly být v zaslaných článcích reflektovány.
Záměrem tohoto čísla sociální práce by tedy mělo být reflektovat následující otázky vztažené k uprchlické krizi:
- Jak sociální práce reflektovala uprchlickou krizi?
- Jak sociální práce v oblasti praxe, vzdělávání i výzkumu reagovala na uprchlickou krizi?
- Jak sociální práce jako obor vnímala nálady ve společnosti ve vztahu k uprchlické krizi? A jak na tyto nálady reagovala?
- Jaké možnosti pomoci a podpory sociální práce uprchlíkům nabízela? Co fungovalo? A co se naopak jevilo jako témata pro další rozvoj?
- Jaká je situace uprchlíků a jaké výzvy přináší pro sociální práci a sociální politiku státu?
- Jak probíhá pomoc uprchlíkům z Ukrajiny na mezinárodní úrovni? A jak se liší od pomoci v Čechách a na Slovensku?
V tomto čísle bych ráda vytvořila prostor pro zhodnocení uprchlické krize pohledem oboru sociální práce a sociální politiky. Uvítám zejména výzkumné texty analyzující témata z praxe sociální práce a texty rámující společenskou situaci teoriemi sociální práce.
Těším se na zaslané články.
Kateřina Mikulcová,
editorka čísla