Noc práva – soudy a právní instituce v Brně a Olomouci se otevřou lidem

Datum / čas
08.03.2023
Celý den


Noc práva – soudy a právní instituce v Brně a Olomouci se otevřou lidem

Ve středu 8. března proběhne v Brně a Olomouci festival Noc práva, jehož cílem je představit právo široké veřejnosti. Nejzajímavější právní instituce otevřou své dveře, zájemci mohou osobně debatovat se soudci a osobnostmi právního světa, prohlédnout si významné budovy, zajít na přednášku, do divadla nebo na film. Na své si přijdou všichni od studentů až po seniory. V Brně program začíná ve 14 hodin na Nejvyšším soudě a potrvá až do půlnoci. Všechny akce v rámci jsou zdarma, zájemcům se ale doporučuje rezervovat si místa.  Akci pořádá neziskový spolek Nugis Finem.

Zájemci si rezervují místa na www.nocprava.cz

Festival nabízí prohlídky, přednášky, workshopy, exkurze a představení s tématikou práva. Na tomto webu účastníci najdou podrobný program v každém městě, mohou si sestavit vlastní program a rezervovat si místa na jednotlivých akcích. Každý návštěvník si může vybrat odvětví práva či téma, které ho zajímá. Na své si přijdou všechny věkové kategorie se zájmem o právní tématiku. Standardně festival navštěvují studenti středních a vysokých škol, dospělí i důchodci.

„Hlavní myšlenkou kulturní akce je ukázat veřejnosti, že právo není pouze pro právníky. Právo nás obklopuje v každodenním životě, pomáhá v nesnadných situacích a nabízí odpovědi na zajímavé otázky současného dění. Po dvou letech konečně naživo, minulé dva ročníky byly pouze online kvůli covidovým opatřením, ale i přesto byl o akci obrovský zájem,“ popisuje John Gealfow, předseda spolku Nugis Finem, který Noc práva organizuje.

Program v Brně

Brněnský program nabídne hned několik diskuzí s odborníky – například na téma střídavá péče a její vývoj v soudní praxi, sexuální násilí a jeho trestání či aktuality ze soudní praxe v oblasti domácího násilí. Zájemci se mohou zúčastnit debaty se soudci Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu či s veřejným ochráncem práv. Čekají je také přednášky na téma odhalování lži v trestním řízení, mezinárodní únosy a mezinárodní osvojení dětí a mnohé další.

Návštěvníci se dozví, jak sepsat žádost o informace dle zákona, která nebude odmítnuta. Mohou se zúčastnit workshopů na téma, jak správně podat žádost o stavební povolení nebo na workshopů právního psaní. S vlastním programem a prohlídkou návštěvníky přivítají také Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, Právnická fakulta či Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí.

Večerní program nabízí zážitková představení až do půlnoci 

Divadlo Reduta nabízí činohru s názvem Feminista, na kterou navazuje diskuze o postavení žen a mužů ve společnosti. Dále se diváci můžou těšit na představení v divadle Husa na provázku a několik promítání v kině Scala.

Program a možnost rezervace na www.nocprava.cz. Festival následně proběhne 15. března v Ostravě, Frýdku-Místku a Opavě. V každém městě je odlišný program.

Spolek Nugis Finem, organizátor Noci práva

Nezisková organizace, která se snaží zlepšit právní povědomí české společnosti. Poskytuje bezplatné online kurzy o právu, píše otevřenou encyklopedii, přednáší na základních a středních školách po celé České republice a mnoho dalšího.

www.nugisfinem.org

KONTAKT:

Nugis Finem, z.s.
+420 601 385 468
john@gealfow.com
www.nugisfinem.org
Botanická 9, 602 00 Brno