Ilustrační obrázek k článku Ze zámku NaNovo

Organizace Domov NaNovo je příspěvkovou organizací poskytující pobytové sociální služby lidem se zdravotním postižením, která je zřizovaná Moravskoslezským krajem. Má dlouholetou historii od 40. let minulého století a až do roku 2016 úplně nebo částečně působila na historickém zámku v Nové Horce u Studénky, který je zapsán mezi kulturní památky České republiky.

Protože na zámku byly služby lidem, zejména s mentálním postižením, poskytovány v podobě klasického ústavu sociální péče, tedy se všemi institucionálními prvky vč. 8–20lůžkových pokojů, organizovaného režimu pro větší skupiny klientů, absence práv nebo omezeného sociálního začleňování a rozvoje běžných dovedností, začaly po roce 2006 úvahy o transformaci tohoto systému péče. Moravskoslezský kraj svou koncepcí kvality zahrnul také naši organizaci do začínajícího procesu transformace a deinstitucionalizace.

V té době byl u nás proces transformace a deinstitucionalizace spojen s nejistotou, velkými obavami a nesouhlasem z mnoha stran. Rodiny a opatrovníci klientů se obávali o jistotu, kterou jim ústav v péči, i když v neindividuální péči poskytoval.  A pracovníci se báli zejména o svou práci a také nových a neznámých požadavků, které na ně budou kladeny. Samosprávy se bály „ohrožení bezpečnosti občanů ze strany našich klientů“ a samotní klienti se báli snad všeho, protože alternativní fungování péče jim nebylo možné prokazatelně vysvětlit.

Chcete-li zobrazit tento obsah, musíte být předplatitelem časopisu.

Zapomněli jste heslo?

Nemáte předplatné? Objednejte si ho.

Chci předplatné