Obrázek k článku Pro energie bez exekucí: Nová iniciativa nabízí cestu k redukování negativních důsledků energetické krize

Pro energie bez exekucí: Nová iniciativa nabízí cestu k redukování negativních důsledků energetické krize

V reakci na stále sílící energetickou krizi startuje iniciativa Pro energie bez exekucí. Cílem iniciativy Institutu prevence a řešení předlužení je navrhnout a prosadit konkrétní doporučení pro stát, domácnosti, dodavatele energií i firmy. Ty zmírní dopady bezprecedentního růstu cen energií a s ním spojené inflace. Díky komplexnímu přehledu doporučení se dostane pomoci těm, kteří se nachází v akutních problémech. V současné době se v nich nachází téměř pětina domácností. Za poslední měsíc navíc procento vzrostlo o 3 procentní body.

„Pro zmírnění energetické krize může něco udělat celá země. Domácnosti mohou začít s energiemi šetřit, stát a obce pomoci těm nejvíce zranitelným a dodavatelé být vstřícní a otevření pomoci zákazníkům, kteří se dostanou do existenčních problémů,” říká Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení, jež ve spolupráci s firmami a neziskovými organizacemi v březnu letošního roku iniciativu Pro energie bez exekucí založil, když tenkrát upozorňoval, že na podzim inflace bude atakovat 20 % – nyní jsme na 17,2 %. Iniciativa na stejnojmenném webu přináší konkrétní doporučení rozdělené pro dodavatele energií, stát, firmy i domácnosti, a míří na komplexní řešení jak akutní, tak dlouhodobé.

Podle dat z výzkumu IPŘP a PAQ Research v květnu deklarovalo 17 procent domácností střední a velké potíže v důsledku zvýšení cen energií, v červnu se tato hodnota zvýšila na 20 procent. Polovina českých domácností zároveň průběžně nekontroluje svou energetickou spotřebu a čeká až na roční vyúčtování. Data z výzkumu navíc ukázala, že 58 procent domácností by uvítalo průběžné informace o své spotřebě přepočtené na koruny, např. pomocí chytrých měřáků. Více než 60 procent domácností by díky tomu bylo schopno lépe regulovat svou spotřebu. „Situace s prudkým růstem cen energií se bude před zlepšením ještě dále zhoršovat, neboť ceny na spotovém trhu jsou u plynu i elektřiny aktuálně na zhruba šestinásobku loňské úrovně. V tuto chvíli je nejdůležitější zaměřit se na cílenou pomoc u těch, kterým vyskočily zálohy na několikanásobek původní úrovně a minimalizovat velké roční nedoplatky za energie, které podle aktuálních dat hrozí velkému množství českých domácností,” apeluje Radek Hábl.

Vedle úsporných opatření může podle Hábla ke snížení spotřeby významně pomoci i její průběžná měsíční kontrola. Ta může vést i ke správnému nastavení měsíčních záloh, aby nenásledovalo nepříjemné překvapení v podobě mnohatisícového nedoplatku. Pokud domácnosti nezvládnou platit vyšší zálohy a vydávají na bydlení více jak 30 procent (v Praze 35 procent) svých příjmů, neměly by se bát požádat o státní podporu ve formě příspěvku na bydlení. Ten lze čerpat až tři měsíce zpětně a může výrazně pomoci s úhradou vysokých nákladů za energie. „Pokud se domácnosti dostanou do finančních problémů, zejména v souvislosti s vysokým nedoplatkem v rámci ročního vyúčtování energií, doporučujeme včas a aktivně komunikovat s dodavateli energií a požádat například o splátkový kalendář. Jsme otevřeni individuálním řešením se všemi, kteří se nám s potížemi ozvou,”  říká Miroslav Vránek, mluvčí Pražské plynárenské, která je jedním z partnerů iniciativy. Pražská plynárenská navíc nechala proškolit své zaměstnance v pomoci klientům s žádostí o příspěvek. V rámci apelu na cílenou pomoc Institut také vybízí stát, aby urychleně zvýšil normativní náklady na bydlení, posílil kapacity úřadů práce a definoval konkrétní parametry úsporného tarifu. Ten by měl ovšem mířit na ohrožené skupiny a nikoliv na všechny domácnosti, jak zní aktuální návrh. Plošná pomoc, jako příspěvek 5 000 korun na každé dítě či snížená spotřební daň 1,5 koruny na pohonné hmoty, podle Institutu povede spíše než k efektivní pomoci k dalšímu růstu inflace, která ve finále nejvíce dopadne právě na nízkopříjmové domácnosti.

Lucie Nemešová,
tiskový servis Institutu