Sociální podniky volají po legislativě, která jim uvolní ruce v zaměstnávání znevýhodněných

Sociální podniky volají po legislativě, která jim uvolní ruce v zaměstnávání znevýhodněných

V České republice žije půl milionu lidí v ekonomickém věku s větším či menším zdravotním omezením. Lidí, kteří pro kvalitní a plnohodnotný život potřebují kompenzační pomůcky, speciální služby nebo na míru upravené prostředí pro práci i běžné fungování.

Výsledky výběrového šetření osob se zdravotním postižením z roku 2018 poukazují na fakt, že pouze polovina z této cílové skupiny lidí dosahuje na dlouhodobé, perspektivní a důstojné zaměstnání (ČSÚ, 2019). Takto nízký počet osob může být způsobený mnoha faktory, mimo jiné i nízkou ochotou firem zaměstnávat uchazeče naplňující definici osob se zdravotním postižením (OZP) či osob zdravotně znevýhodněných (OZZ) nebo nedostatečným povědomím veřejnosti o potřebách hendikepovaných. Sociální podnik Kolibřík CSR spolu s dalšími firmami a organizacemi, které zaměstnávají sociálně či zdravotně znevýhodněné, proto zahájil jednání s novou vládou. Cílem je systémová, legislativní podpora, která transparentně nastaví podmínky pro důstojné a perspektivní zaměstnávání lidí dlouhodobě vyčleněných z trhu práce.

Desetiletí provizoria

Situaci, která hendikepované tlačí do sociální izolace a finančních i psychických problémů, se dlouhodobě snaží řešit síť sociálních podniků, jejichž poboček je dnes v České republice kolem 300 (České sociální podnikání, 2022).

Chcete-li zobrazit tento obsah, musíte být předplatitelem časopisu.

Zapomněli jste heslo?

Nemáte předplatné? Objednejte si ho.

Chci předplatné