Vláda podpořila zvýšení mezd zaměstnanců v sociálních službách

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že výše průměrné mzdy/platu v ČR za 1. až 3. čtvrtletí 2013 činila 24 622 Kč, za sekci „zdravotní a sociální péče“ 24 728 Kč, z toho za sociální péči 18 565 Kč. Zde jsou zařazeny všechny profese, které v tomto segmentu pracují a to včetně managementu, vysokoškolsky vzdělaných sociálních pracovníků a pečovatelů v přímé péči.

Zejména pracovníci v přímé péči pobírají mzdu výrazně nižší, tedy pohybující se okolo 12 až 15 000 Kč hrubého, sociální pracovníci dostávají okolo 18 až 22 000 Kč hrubého. I v těchto případech se jedná pouze o průměrné mzdy, v praxi jsou ještě nižší. To má za následek vysokou fluktuaci pracovníků, nedostupnost odpovídající péče o seniory a zdravotně postižené a znemožňování rozvoje potřebných sociálních služeb.

Platové a mzdové poměry zaměstnanců v sociálních službách nejsou dlouhodobě řešeny a reálně dochází k poklesu mezd a platů. „To výrazně zvyšuje fluktuaci a činí sociální oblast neatraktivní pro současné i budoucí zaměstnance. Osobně si přitom jejich práce nesmírně vážím. Nikdo z nás neví, kdy může jejich pomoc potřebovat,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle jejích slov se zvýšení mezd týká celkem zhruba stovky tisíc pracovníků, z toho 43 tisíc zaměstnanců některého ze sociálních zařízení.

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě k projednání materiál „Posílení prostředků na financování sociálních služeb v roce 2015.“ Navrhované posílení prostředků o 750 milionů Kč bude využito na zvýšení platů a mezd pracovníků v sociálních službách, kteří poskytují přímou péči klientům. Kabinet premiéra Sobotky na dnešním jednání návrh schválil.

-Tisková zpráva MPSV, redakčně upraveno-