DZS pomáhá organizacím při práci s uprchlíky z Ukrajiny

Dům zahraniční spolupráce (DZS) připravil sérii seminářů pro organizace, které poskytují pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Síly při tom spojil s renomovanými českými neziskovými organizacemi, které mohou předat své know-how těm menším a méně zkušeným.

Jedná se o další aktivitu, kterou DZS reaguje na situaci na Ukrajině. Nejprve na svých platformách studyin.cz a researchin.cz shromáždil nabídky stipendií pro vysokoškolské studenty a pracovních pozic pro vědce z Ukrajiny. Otevřel také mimořádné kolo pro předkládání projektových žádostí v programech Erasmus+ a Evropský sbor solidarity pro projekty zaměřené na pomoc Ukrajině a nyní navazuje sérií seminářů pro organizace.

„Přemýšleli jsme, jak můžeme za využití nástrojů, které máme k dispozici, v nastalé situaci pomoci. Proto jsme vypsali mimořádné kolo pro podávání projektových žádostí. Umožnili jsme tak financování projektů, které uprchlíkům pomáhají. Sešlo se nám 66 žádostí a momentálně probíhá jejich vyhodnocování. Tato série seminářů je další krok, jak chceme podpořit terén, který s uprchlíky pracuje,“ vysvětlil ředitel DZS Michal Uhl.

První ze série seminářů věnovaný tématu právních náležitostí práce s uprchlíky probíhá 3. června a jeho kapacita se naplnila prakticky okamžitě. Odbornou náplň školení zajistí Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Další semináře se budou zabývat tématy udržitelnosti pomoci, boje proti nesnášenlivosti, komunikací s lidmi s traumatem a prací s mladými lidmi s jazykovou bariérou. Podílet se na nich budou Člověk v tísni, Amnesty International, Lékaři bez hranic a META. Organizace, které mají zájem zúčastnit se některého ze seminářů, se budou moci přihlašovat na stránkách dzs.cz/udalosti.

Radka Vavroušková,
oddělení marketingu a komunikace, Dům za