Týden nízkoprahových klubu 2022 v Praze

Datum / čas
19.09.2022 - 23.09.2022
13:00 - 19:30


Nízkoprahové kluby zvou na návštěvu světa teenagerů. Prostřednictvím akcí pro veřejnost koncentrovaných v týdnu 19.-23. září seznámí návštěvníky s významem nízkoprahových klubů pro děti a mládež a přiblíží veřejnosti téma chudoby.

Program pražské části Týdne nízkoprahových klubů 2022

pondělí 19. září

17.00
Veřejná diskuze: Projevy chudoby ve velkých městech. Diskuzi spolupořádá iniciativa Za bydlení

Staroměstská radnice, 4. patro, Sál architektů, Staroměstské náměstí 1, Praha 1
Týden před volbami jsme ke společné debatě přizvali odborníky zabývající se sociální oblastí, abychom společně s nimi mluvili o tom, jaké jsou projevy chudoby v dnešní Praze, jaké dopady na nejchudší obyvatele má zhoršená ekonomická situace i opakované pandemie i o tom, na jaká témata by se mělo zaměřit nové vedení Prahy.
Panelisté: Martin Šimáček (ředitel Centra sociálních služeb Praha), Lucie Trlifajová (SPOT – centrum pro společenské otázky),Jan Klusáček (iniciativa Za bydlení), Martina Zikmundová (ČAS). Moderuje Lucie Vopálenská

úterý 20. září

13.00–17.00
Den otevřených dveří v nízkoprahovém klubu Husita
Roháčova 66, Praha 3
Celé odpoledne bude pro všechny zájemce o návštěvu otevřený Nízkoprahový klub Husita. Jeho zaměstnanci tu budou připraveni mluvit s vámi o činnosti klubu i o chudobě ve městě a problémech, se kterými se setkávají děti a mladiství na Žižkově.
15.00–18.00
Nízkoprahový klub Pacific: Workshopy pro rodiče a děti: Jak se žije v těžkých časech
Vlčkova 1067/12, Praha 9 – Černý Most
Uměli byste vyžít v Praze s minimální mzdou? Je jednoduché zažádat si o příspěvek na bydlení? Víte kam se můžete obrátit, když se dostanete do nepříznivé sociální situace? Zapojte se s dětmi do workshopů, které vám přinesou mnoho nových informací i dovedností o oblasti sociální podpory a služeb v Praze. Pro děti bude na plácku před klubem připravený volnočasový program firmy EKOO se spoustou her a vyrábění.
15.00–18.00
7. narozeniny Klubu Beztíže²
Park Folimanka, Praha 2
Nízkoprahový klub Beztíže² oslaví na Folimance své sedmé narozeniny. Představí zde všechny své služby a pro příchozí bude na místě připravený graffiti workshop, parkour nebo nový cirkus s Cirqueonem.
19.00
O dospívání v nedostatku – debata se sociálním pracovníkem a psycholožkou
Klub R-Mosty, Koněvova 605/2, Praha 3
Zveme na moderovaný rozhovor o světě dětí, mládeže a mladých dospělých, kteří vyrůstají v chudobě, o jejich potřebách a překážkách.
Hledejte společně s námi odpovědi na otázku, proč mohou nízkoprahové kluby sehrát významnou úlohu na cestě k dospělosti.

středa 21. září

14.00–17.00
Nízkoprahový klub Autobus: Komentovaná procházka s terénním pracovníkem: Za projevy chudoby v okrajových částech Prahy
Mladých Běchovic 2, Běchovice, Újezd nad Lesy
Vyzkoušejte si na několik hodin práci terénního pracovníka s mládeží. Vydejte se s ním na komentovanou procházku po zajímavých místech s projevy chudoby v pražských Běchovicích. Navštívíte ubytovnu, ale i místa, kde mohou mladí a dospívající trávit volný čas (lesní tělocvičnu, skatepark).
14.00–19.00
Nízkoprahový klub Jedna Trojka: Společné vaření a prohlídka Prahy 13 očima streetworkera
K Zahrádkám (parcela č. 1865/11), Praha 13 – Stodůlky
Přidejte se ve 14 hodin ke společnému vaření s klienty našeho klubu. Poté společně vyrazíme do ulic Prahy 13, kterými vás provedou terénní sociální pracovnice pracující s dětmi a mladými lidmi. Během prohlídky vám představí specifika lokality a terénní práce na Praze 13. Na konkrétních místech popíší, jaké dopady může mít chudoba na dětství a dospívání i jak se na jejich práci projevila probíhající válka a příchod uprchlických rodin.
14.30–19.00
Proxima Sociale: Streetfotbalový turnaj na Praze 9
Sportovní hřiště v ulici Mimoňská, Mimoňská ulice vedle čísla domu 644, Praha 9 – Prosek
Fotbalový turnaj pro všechny, kteří přijdou. Tým je možné poskládat až na místě. Registrace týmů začne od 14:30, samotný turnaj od 15 hodin. Hrát budou čtyřčlenné týmy (max. 6 hráčů v jednom týmu); hraje se 2×10 min., hráči si zápasy navzájem pískají. Hraje se o ceny, ale hravě o čest a pro radost.

čtvrtek 22. září

17.00–19.30
Komentovaná procházka – Leskem a bídou Vršovic
Park Jiřího Koláře, Vinohrady, 101 00 Praha 10
Pojďte s terénním programem Beztíže na komentovanou procházku územím Vršovic, na které se zastavíme na neobvyklých místech. Dozvíte se, jak se zde žije různým sociálním skupinám a s jakými bariérami se ve městě potýkají. Poznáte i to, jak se ve městě odráží fenomén gentrifikace a na koho proměny města dopadají nejvíce. Začínáme v 17 hodin v parku Jiřího Koláře.Je žádoucí mít pevnou obuv (akci není možné absolvovat s kočárkem, či invalidním vozíkem). Vstup zdarma.
19.–20. 9. , 22.–23. 9.
Den otevřených dveří v nízkoprahovém klubu Beztíže
Na Balkáně 2866/17a, Praha 10
Odpoledne i večer (od 14 do 19 hod) mohou do našeho nízkoprahového klubu přicházet školy, pedagogové, rodiče i děti – všichni, které zajímá, jak funguje náš nízkoprahový klub a co v něm mohou dělat a zažívat všichni, kteří jej během roku navštěvují (školy si na emailové adrese grombirova@ulita.cz mohou individuálně domlouvat i návštěvy v dopoledním čase).

 

Podrobný program pražské části TNK 2022najdete i na webové stránce streetwork.cz