Letošní cenu Křesadlo za dobrovolnickou práci obdržela Pavla Ribeiro Vicente

Letošní cenu Křesadlo určenou lidem vykonávajícím dobrovolnickou práci převzala za Diakonii Pavla Ribeiro Vicente (31 let). Vystudovala psychologii a v současné době pracuje na vedoucí pozici v oblasti personalistiky u velké nadnárodní firmy. Zároveň se již čtvrtým rokem věnuje ve svém volném čase lidem s chronickým duševním onemocněním. Pomáhá jim v rozvoji sociálních dovedností, navazování mezilidských vztahů a aktivním trávení volného času. To vše v rámci služby nazvané Dobroduš, kterou v Praze provozuje Diakonie.

První klientkou Pavly byla o něco málo mladší žena. Společně se procházely po Praze, navštěvovaly kulturní akce a konverzovaly v cizích jazycích. Klientka byla opakovaně hospitalizovaná v psychiatrické nemocnici. Pavla ji podporovala návštěvami a dalším kontaktem po telefonu. Setkání s Pavlou mělo pro klientku velký význam. Dodnes na ně s vděčností vzpomíná.

Další Pavliným klientem byl o něco starší muž. Setkávali se pravidelně a často po celé dva roky. Navštěvovali kina, přednášky, výstavy a kulturní akce. Setkali se společně i s manželem Pavly, který je z Brazílie a hovoří německy, a vyrazili na výlet autem. Pro ostatní klienty a dobrovolníky v Dobroduši zorganizovali dva turnaje deskových her. Dvojice se také podílela na natáčení dokumentárního filmu „Jsem člověk, ne diagnóza“, jehož cílem bylo přiblížit život lidí s duševním onemocněním. Film již vidělo velké množství lidí a shlédnout je ho možné i na internetu.

Součástí dobrovolnické práce v rámci služby Dobrodouš jsou i vzdělávání a supervize, protože pomoc lidem s duševním onemocněním vyžaduje základní odbornost i pravidelné vyhodnocování. O to více si dobrovolníci zaslouží ocenění. Máme radost, že je získala právě Pavla Ribeiro Vicente.
Slavnostní vyhlášení ceny Křesadlo proběhlo na slavnostním večeru ve středu 4. dubna v Rezidenci primátorky hl. m. Prahy. Cenu předali primátorka Adriana Krnáčová, patron ceny Křesadlo Tomáš Töpfer a ředitelka nadace HESTIA Hana Vosmíková.


O Dobroduši

Dobroduš pomáhá dospělým lidem se závažným duševním onemocněním zapojit se do společnosti a přispívá k zotavení z duševní nemoci. Smyslem služby je podporovat tyto lidi v rozvoji dovedností, které jim pomohou vypořádat se s nároky okolí a podpoří je v osobním růstu. Jde zejména o podporu v oblasti vztahů, podporu samostatnosti a schopnosti řešit zátěžové situace, přispívat k aktivnímu trávení volného času a zařazení do běžného společenského života. Služba vychází z potřeb klientů, jsou respektovány jejich názory a svobodná vůle. Služba je poskytována v hlavním městě Praha. Je součástí služeb Diakonie ČCE.