Analýza využití úkolově orientovaného přístupu v praxi na území města Ostravy

Eva Nedomová, Marie Špiláčková

Medailon autorů:

Mgr. Eva Nedomová je studentkou doktorského studijního oboru Sociální práce na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě. V rámci disertační práce se věnuje tématu využitelnosti úkolově orientovaného přístupu v praxi a tématu předluženosti v české společnosti. Na fakultě vyučuje předměty Znakový jazyk a Finanční gramotnost pro sociální pracovníky. Ve volném čase se věnuje práci s osobami se sluchovým postižením. 

Mgr. Marie Špiláčková, Ph.D. působí na Katedře sociální práce Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě jako odborná asistentka se zaměřením na teorie a metody sociální práce. Ve vědecko-výzkumné oblasti se zabývá historickým výzkumem aplikovaným v sociální práci.

Anotace:

Příspěvek se zabývá dílčími výsledky analýzy využití úkolově orientovaného přístupu v Ostravě. Úkolově orientovaný přístup je model krátkodobé intervence, který vznikl přímo v kontextu sociální práce a byl vyvinut sociálními pracovníky pro jejich vlastní potřebu. V současné praxi české sociální práce se řadí mezi čtyři nejužívanější přístupy v sociální práci. Cílem výzkumu je zmapovat současné využití tohoto přístupu sociálními pracovníky v Ostravě a dále zjistit, které konkrétní prvky tohoto přístupu jsou v ostravské praxi aktivně využívány. Metodologicky je projekt ukotven kvantitativní výzkumnou strategií. K naplnění výzkumného cíle byla použita technika dotazníku, polostrukturovaného rozhovoru a obsahové analýzy dokumentů. Výzkumný vzorek byl složen ze sociálních pracovníků pracujících v ambulantních, terénních a pobytových sociálních službách na území města Ostravy.

Klíčová slova:

úkolově orientovaný přístup, sociální služby, sociální práce, Ostrava

s. 102–116