Přínos sdružení Dlouhá cesta pro matky a rodiny vyrovnávající se se ztrátou dítěte

Zdeňka Dohnalová, Libor Musil

Medailon autorů:

Mgr. Zdeňka Dohnalová je doktorskou studentkou na katedře sociální politiky a sociální práce Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Zde také působí jako výzkumná pracovnice. Zabývá se tématem hodnot a etikou v sociální práci. V časopise Sociální práce/ Sociálna práca pracuje jako editorka akademické části.

Prof. PhDr. Libor Musil, CSc., je vedoucím katedry sociální politiky a sociální práce Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde vyučuje kursy zaměřené na teorii a organizační kulturu sociální práce a metodické kursy k psaní závěrečných prací. Zabývá se výzkumem utváření přístupu sociálních pracovníků k práci s klienty v organizacích.

Anotace:

Občanské sdružení Dlouhá cesta je jedinou organizací v České republice, která je primárně zaměřena na pomoc rodinám po úmrtí dítěte. Tento článek vychází z kvalitativního výzkumného šetření zaměřeného na pozůstalé matky, jež se v této organizaci angažují. Autoři přibližují čtyři fáze vyrovnávání se se ztrátou dítěte a představují nabídku pomoci Dlouhé cesty v jednotlivých stadiích. Dále předkládají předběžný návrh složení personálu a pracovní náplně pomáhajících pracovníků regionálních středisek pomoci rodičům zesnulých dětí, o jejichž zřizování sdružení Dlouhá cesta usiluje.

Klíčová slova:

rodina, matka, smrt dítěte, pomoc pozůstalým, Dlouhá cesta, o. s.

s. 106–120