Vize pro sociální práci v ČR

Petr Vojtíšek, Tatiana Matulayová

PhDr. Petr Vojtíšek, PhD., je členem Katedry sociální práce Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve své odborné činnosti se věnuje výuce, konzultacím a aplikovanému výzkumu v sociální politice a sociální práci. Zabývá se tématy managementu, plánování a evaluace v sociální politice a sociální práci. Více než deset let se věnuje i soukromé lektorské a konzultantské praxi pro soukromoprávní a veřejnoprávní instituce v oblasti sociální ochrany.

Doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, PhD., je členkou Katedry sociální práce a speciální pedagogiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Ve své pedagogické a výzkumné činnosti se dlouhodobě věnuje fenoménu dobrovolnictví v sociální práci, školské sociální práci a profesionalizaci sociální práce. Zajímá se o didaktiku vyučování sociální práce, inovace a trendy ve vzdělávání sociálních pracovníků. Více než dvacet let se soustřeďuje na podporu rozvoje dobrovolnictví jako součásti třetího poslání univerzit na Slovensku i v České republice. Iniciovala vznik Dobrovolnického centra Univerzity Palackého se záměrem systémové podpory občanské participace studentů a zaměstnanců univerzity.

Abstrakt
CÍLE: Cílem statě je zjistit, jak sociální pracovníci a další odborníci v ČR uvažují o společenských výzvách a vizích pro sociální práci pro nadcházející desetiletí. TEORETICKÁ VÝCHODISKA: Sociální práce působí v prostoru mezi výkonem státní moci a občanskou společností. Prosazuje sociální změnu a přispívá k řešení lokálních i globálních sociálních problémů. Pro realizaci těchto cílů je důležité formulovat vize a strategie pro další vývoj profese. Výzkum byl inspirován konceptem velkých (společenských) výzev. METODY: Pro sběr dat byly zvoleny fokusní skupiny, na které navázaly polostrukturované rozhovory. Složení fokusních skupin odráželo různost pohledů na sociální práci (akademici i praktici, zaměstnanci veřejné správy a nestátního sektoru). VÝSLEDKY: Výzvy, které participanti výzkumu pojmenovali, korespondují s velkými výzvami pro sociální práci v oblastech individuálního a rodinného well-beeingu, výzvami v oblasti posilování vztahů v komunitě a v oblasti budování spravedlivější společnosti a vizí pro sociální práci mezi ostatními obory. IMPLIKACE PRO SOCIÁLNÍ PRÁCI: Profesionálům v sociální práci přináší popis významných společenských výzev, které vyžadují reakci, a měly by umožnit sociálním pracovníkům obhajovat jejich pozici ve veřejném diskurzu, a tím harmonizovat regulační podmínky pro budoucí praxi sociální práce.

Klíčová slova
společenské problémy, velké výzvy pro sociální práci, vize pro sociální práci

s. 72-86

Chcete-li zobrazit tento obsah, musíte být předplatitelem časopisu.

Zapomněli jste heslo?

Nemáte předplatné? Objednejte si ho.

Chci předplatné