Více než 150 vědců a vědkyň z 28 zemí EU a Dublinského prostoru podpořilo Evropskou výzvu k ochraně uprchlíků. Cílem výzvy je upozornit nás, Evropany na naši odpovědnost při ochraně uprchlíků.
Text výzvy:
Evropská výzva k ochraně uprchlíků
- Mezinárodní a humanitární právo, lidská práva a Acquis communautaire, obzvlášť Společný evropský azylový systém zavazují EU jako celek a její členské státy k tomu, aby poskytly ochranu a bezpečné útočiště všem, kdo prchají ze svých zemí. EU nebude schopna přijmout všechny uprchlíky, mnoho z nich najde ochranu též v sousedních zemích, jako je Jordánsko, Libanon a Turecko.
- O právních, morálních a politických závazcích EU a jejích členských zemí není možné vyjednávat a vypovídat je kvůli možným ekonomickým či politickým nákladům, zřeknutí se těchto závazků by poškodilo mnohem více než práva stovek tisíců uprchlíků.
- Jádro moderního uprchlického práva a norem bylo vyvinuto na základě otřesných zkušeností z druhé světové války a událostí, jež následovaly – kdy desítky milionů uprchlíků, bývalých vojáků, migrantů a vysídlených osob hledaly ochranu a přijetí. Pokud nebudou znovu upevněny základní normy ochrany uprchlíků, ohrozí to vážně historický a společenský projekt EU jako takový.
- Příčiny toho, proč lidé hledají útočiště (především ozbrojené konflikty, destabilizované státy a právních řády, přímá perzekuce z důvodů politických, náboženských, etnických či genderové orientace), se nenacházejí vně politiky a chování EU a jejích členských států – jsme neoddělitelnou součástí zdrojů násilných konfliktů a uprchlictví a nemůžeme popřít svou odpovědnost za to, být i součástí jejího řešení.
- Standardy a opatření Společného evropského azylového systému musí být všemi členskými zeměmi EU brány vážně a uplatňovány v praxi,
- Zavedení vnitřních hraničních kontrol není řešením a mělo by být okamžitě nahrazeno systémem legálních cest do Evropy pro lidi, kteří hledají ochranu před válkou a pronásledováním,
- Politici a média by měli přestat obviňovat země, které nesou největší břemeno, protože se jedná především o nespravedlivý způsob odvádění pozornosti od vlastní zodpovědnosti.
- Musí být okamžitě ustaveno sdílení zdrojů a odpovědnosti mezi členskými zeměmi EU (např. společným financováním Evropských přijímacích center, férovým rozdělením uprchlíků do jednotlivých zemí, společným úsilím o podporu kontroly vnějších hranic),
- Je potřeba posílit snahy o zlepšení situace uprchlíků v zemích, které sousedí s válečnými zeměmi, aby byly zajištěny bezpečné a humánní životní podmínky pro uprchlíky a jejich rodiny.
- Je třeba vyvinout intenzivní a udržitelné evropské iniciativy, které pomohou vyřešit příčiny uprchlictví a zlepšit společenský rozvoj v oblastech, odkud uprchlíci přicházejí.