Jaroslava Štastná, Eva Křížová
Medailon autorů:
PhDr. Jaroslava Šťastná, Ph.D., působí na Filozofické fakultě a Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vyučuje v oboru sociální práce předměty sociologie, sociální ekonomika, metody sociální práce – komunitní práce.
PhDr. Eva Křížová, Ph.D., je socioložkou, působící ve výuce a výzkumu na 2. LF a Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se mj. metodologií aplikovaného výzkumu pro pečující profese a předmět metodologie sociálního výzkumu také vyučuje v oboru sociální práce.
Anotace:
Stať tematizuje teoretická východiska sociální práce, o kterých oborová literatura pojednává jako o tzv. paradigmatech sociální práce. Autorky analyzují některé z existujících přístupů a s odkazem na specifika zaměření výuky na Evangelické teologické fakultě UK představují koncept paradigmat rozšířený o další položky. Motiv východisek sociální práce a identit sociálních pracovníků/ pracovnic se stal také impulzem pro kvantitativní šetření mezi studenty ETF UK a VOŠ Jabok. Výzkum si kladl za cíl zjistit preference jednotlivých východisek mezi studenty. Výsledky teoretické části potvrzují, že eklekticismus v propojování různých přístupů je ospravedlnitelný, ale je nutno tuto různorodost učinit přiznanou a v práci reflektovat, rovněž tak při vytváření dalších přístupů v sociální práci. Šetření mezi studenty poukázalo na některá specifika české sociální práce, jako je např. vysoká preference terapeutického paradigmatu, a do budoucna na potřebu tvořivé podpory širší skupiny přístupů v sociální práci.
Klíčová slova:
paradigma, eklekticismus, profesní identita, sociální práce
s. 30–41