Sociální spravedlnost před novými výzvami – Úvahy ze sociálněetické perspektivy

Gerhard Kruip

Medailon autorů:

Prof. Dr. Gerhard Kruip je profesorem křesťanské antropologie a sociální etiky na Katolické teologické fakultě Univerzity J. Gutenberga v Mohuči. V současné době stojí v čele fakulty jako její děkan. Je výkonným editorem mezinárodního teologického časopisu „ET Studies“ a členem řady vědeckých organizací a komisí (namátkou Komise VI a Podkomise pro kontakty s Latinskou Amerikou Německé biskupské konference, Odborná skupina „Světové hospodářství a sociální etika“ při Německé biskupské konferenci, Stálá pracovní skupina pro základní politické otázky při ZdK aj.). Zabývá se různými sociálněetickými otázkami, jako jsou např. globalizace a spravedlnost, světová chudoba, práce a sociální stát, teologie osvobození a Latinská Amerika, občanská společnost a demokracie a další témata z oblasti hospodářské či ekologické etiky.

Anotace:

Ve středu křesťanské tradice, nově zdůrazňované papežem Františkem, stojí „absolutní priorita ,vycházet ze sebe vstříc bratřím a sestrám‘“ (EG 179), která zjevně implikuje „ortopraxi“ spravedlnosti. Článek analyzuje užití pojmu „sociální spravedlnosti“ v katolickém sociální učení od Rerum novarum po Evangelii gaudium a podává přehled nejvýznamnějších výzev, před nimiž dnes stojí sociální stát. Dále předkládá teorii sociální spravedlnosti prostřednictvím jejích různých stupňů – od nutnosti zajistit každému sociokulturní minimum přes kontributivní spravedlnost a rovnost příležitostí až k otázce výkonu a principu diference, jenž vychází z teorie spravedlnosti Johna Rawlse. Zvláštní pozornost je věnována globální spravedlnosti.

Klíčová slova:

sociální spravedlnost, sociální učení církve, globální spravedlnost, sociální stát, sociokulturní minimum, kontributivní spravedlnost, spravedlnost příležitostí, princip diference

s. 47–57