Kulatý chodník: Akční skupiny lidí bez domova a ministryně Marksová

Dne 23. 6. 2016 se členové akčních skupin v bytové nouzi „Hnutí za nové bydlení“ Brno, „Kruh naděje“ z Ostravy a „Chceme bydlet!“ z Prahy sešli na pražském Andělu na akci s názvem „Kulatý chodník“. Proč název ,,Kulatý chodník“? Je to prosté. Kde není střecha nad hlavou, nemůže být kulatý stůl, k diskusím zbývá chodník.

Setkání to nebylo jen tak ledajaké. Pozvání přijali ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ředitel odboru politiky bydlení z Ministerstva pro místní rozvoj ČR Jiří Klíma. Cílem bylo společně diskutovat připravovaný zákon o sociálním bydlení.

Oba pozvaní se vyslovili pro podporu zákona. Paní Marksová konkrétně pronesla: ,,Naše ministerstvo i já osobně považujeme tento zákon za obrovskou prioritu, protože mi připadá šílené, že Česká republika takový zákon ještě nemá. Není moc zemí v Evropě, které by ho neměly. Považuji ho za důležitou věc, za kterou bojuji a bojovat budu. To Vám slibuji.“ Dále naznačila, že musíme bojovat za svoje práva a pokračovat u všech poslanců Poslanecké sněmovny, abychom zákon o sociálním bydlení společnými silami dotáhli do vítězného konce.

Akce byla příkladem toho, kdy lidé, kterých se problém týká, jsou schopni se spojit, zorganizovat a formulovat své představy. Vynaložené úsilí, které dnes ukázaly tři skupiny lidí v bytové nouzi, jsou dobrým začátkem pro navrhovanou diskusi kolem zákona o sociální bydlení.

Atmosféra byla přátelská. Celé setkání zpříjemnil hudební doprovod z dílny samotných lidí bez domova. Občerstvení připravily Kuchařky bez domova. Na závěr společného setkání bylo Emilem přečtené společné Prohlášení o sociálním bydlení, které bylo ministryni Marksové a řediteli Klímovi následně předáno.

Evžen Vojkůvka, Eliška Lindovská,
akční skupina Kruh naděje, ASLIDO