Umírající lidé, jejich rodiny a přátelé za dobu svého života prožili řadu pěkných i nepěkných událostí, které je navzájem spojovaly i rozdělovaly. Věřím, že lze říci, že s blížícím se koncem života usiluje umírající člověk, členové rodiny či blízcí přátelé o určitou míru citového uzdravení, o napravení ať již skutečných či domnělých životních křivd, o odpuštění a možná i o vyléčení traumat.
Ve své jedinečnosti je lidský život jednoduchý i složitý zároveň. Ke smrti směřujeme od svého narození, a přesto se na ni jen málokdy dokážeme připravit. „Smrt je jedinou skutečnou jistotou v lidském životě a zároveň životní situací, jíž se bojíme natolik, že o ní nechceme ani přemýšlet. O to více se stává člověku, který umírá, traumatizujícím zážitkem, a stejně tak jeho blízkým,“ napsala v čísle našeho časopisu Marie Přidalová, editorka vydání zaměřeného na sociální práci s umírajícími.
Paliativní péče a výbava jejich odborníků
Komplexní podporu při odchodu ze života nabízí umírajícím a jejich blízkým paliativní péče. Zdravotnický personál, sociální pracovnice a pracovníci či lidé v rolích dobrovolníků. Ti všichni usilují o komplexní podporu, jejímž cílem je důstojný konec života jednoho člověka a náležitá opora blízkým v době loučení a truchlení. Jde o nelehký úkol, k jehož naplnění všichni zúčastnění odborníci i dobrovolníci potřebují odpovídající mix znalostí a dovedností, stejně jako charakterových vlastností a vyznávaných hodnot. Ke vzniku tohoto mixu významně přispívá vzdělávání, ať již jde o vzdělávání praktické či teoretické uskutečněné prostřednictvím lektorů kurzů, učitelů škol, trenérů dovedností či prosté četby.
Na poli odborné literatury, která se věnuje umírání a paliativní i hospicové péči, je jedním z předních zahraničních autorů Ira Byock. Profesor Byock je významný odborník v oboru paliativní péče, spisovatel a propagátor lepší péče o umírající. Svým výzkumem i knihami pomohl definovat kvalitu života a kvalitu péče o pacienty v pokročilých fázích závažných chorob. Paliativní a hospicovou péčí se zabývá od roku 1978, je zakládajícím členem a bývalým prezidentem Americké akademie hospicové a paliativní péče.
Čtyři klíče k životu
V současné době v nakladatelství Portál vychází publikace, která je významným příspěvkem k našemu tématu. Čtyři klíče k životu, tak se jmenuje kniha, v níž Dr. Ira Byock představuje čtyři klíče, které pomohou důstojně a poctivě řešit obtíže mezilidských vztahů. Za pomoci těchto klíčů autor ukazuje, že i na samém sklonku života lze dosáhnout překvapivé míry citového uzdravení. Upozorňuje, že pocit celistvosti a naplnění je možné prožít i po rodinné hádce, osobní tragédii či rozvodu, a dokonce i tváří v tvář smrti.
O jaké klíče jde? O optimální aplikaci čtyř jednoduchých vět: Prosím, odpusť mi, Odpouštím ti, Děkuji a Mám tě rád, které mají obrovskou moc, díky níž dokážou napravit a pěstovat naše vztahy i náš vnitřní život. Jejich správné užití ve správný čas nám pomůže vzájemně si odpouštět, oceňovat a milovat bližní a vážit si jich i v tak těžkých životních situacích, jako je umírání blízkého člověka.
Roman Baláž