Pro mnohé sociální pracovníky je to stále překvapivé zjištění. Případová sociální práce byla na území dnešní České republiky zaváděna už před 80 lety. Roku 1935 vydala Marie Krakešová knihu Sociální případ a do československé prvorepublikové sociální práce se začal prosazovat komplexní přístup k člověku.
Právě toto výročí připomnělo Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádáním Mezinárodního semináře pro sociální pracovníky ve dnech 19. a 20. května 2015[1]. V době Marie Krakešové a Alice Masarykové byla česká sociální práce uznávaná po celé Evropě i za oceánem. Tečku za tímto obdobím rozkvětu sociální práce udělal až nástup komunistického režimu. Ten prohlásil sociální práci společně se sociologií za pavědu a odsunul je mimo zorné pole vědců i veřejnosti. O těchto historických souvislostech mluvili přední zástupci české a slovenské sociální práce, zejména prof. JUDr. Igor Tomeš, CSc., PhDr. Pavla Kodymová, Ph.D. a doc. PhDr. Peter Brnula, PhD.[2]
Seminář se však neohlížel pouze do minulosti. Diskutovalo se na téma sociálního a občanského poradenství, kromě toho zaznělo i několik dalších inspirativních příspěvků z české a slovenské případové práce, ale také například z oblasti radikální sociální práce.
MPSV
[1] Seminář byl pořádán v rámci projektu Systémová podpora profesionálního výkonu sociální práce financovaného z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.
[2] Pod tímto odkazem je možné najít všechny prezentace na semináři