Život v Bílém kruhu bezpečí v době covidové

Bílý kruh bezpečí (BKB) je zapsaný spolek pro pomoc obětem trestných činů včetně domácího násilí. Byl založen v roce 1991 a v České republice poskytuje služby dlouhých třicet dva let. Poradny BKB najdete v devíti městech České republiky – Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Liberec, Jihlava, Pardubice a České Budějovice. Bílý kruh bezpečí poskytuje odbornou, bezplatnou a diskrétní pomoc nejen obětem trestných činů, ale rovněž pozůstalým osobám po obětech trestných činů, svědkům trestných činů a osobám ohroženým domácím násilím. Každá pobočka BKB má svého klíčového sociálního pracovníka, poradenství poskytují v rámci poradny odborně způsobilí poradci, především právníci, psychologové a sociální pracovníci, a to jako dobrovolníci ve svém volném čase bez nároku na odměnu.

Principy poradenské činnosti jsou bezplatnost, nestrannost, nezávislost a diskrétnost.

Klíčový sociální pracovník je pro klienty dostupný od pondělí do pátku ve všech pobočkách, v odpoledních hodinách mohou klienti využít bez objednání bezplatné poradenství v poradnách BKB. Vstupní branou do systému pomoci je Linka pomoci obětem na čísle 116 006. Pro volající je zdarma a funguje nonstop. Součástí ostravské pobočky Bílého kruhu bezpečí, v níž pracuji jako klíčová sociální pracovnice, je také intervenční centrum, které se věnuje pouze klientům a klientkám zasaženým domácím násilím, ať už fyzickým, psychickým, ekonomickým, sociálním či sexuálním.

Pandemie koronaviru vnesla do našich životů nejistotu, strach, zmatek a celou řadu dalších negativních dopadů – ekonomických, zdravotních i osobních, ale i určitá pozitiva – dívat se na svůj život z jiného pohledu, na chvíli se zastavit, odpočinout si. Uvědomit si, že na světě nemáme jen práci, ale můžeme být více se svými blízkými, s rodinou. Na začátku pandemie jsme si všichni mysleli, že za několik týdnů, maximálně měsíců, se vše vrátí do starých kolejí. Nebylo tomu tak. Pandemie se protáhla na dlouhé dva roky a tři měsíce, kdy první vládní opatření začala 2. března 2020, následně byl 12.3.2020 vyhlášen nouzový stav a postupně docházelo k dalším, ještě přísnějším postupům. Poslední protiepidemická opatření skončila dne 5. května 2022.

Chcete-li zobrazit tento obsah, musíte být předplatitelem časopisu.

Zapomněli jste heslo?

Nemáte předplatné? Objednejte si ho.

Chci předplatné