Ilustrační fotografie k článku Vyletět z hnízda a neskončit přitom v ústavu

Vyletět z hnízda a neskončit přitom v ústavu

Jak daleko jsme došli na cestě k tomu, aby pobytové služby pro lidi s mentálním postižením umožňovaly svým klientům žít jako ostatní? Odpověď nabízí výzkumná zpráva Žít jako ostatní [1] založená na dosud nejrozsáhlejším zjišťování svého druhu uskutečněném v roce 2021 v rámci projektu Z Hnízda, který realizuje organizace Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, z.s. ve spolupráci s Jednotou pro deinstitucionalizaci – JDI, z.s. V rámci výzkumu byly získány vybrané základní informace o všech domovech pro osoby se zdravotním postižením (DOZP), chráněných bydleních a domovech se zvláštním režimem (DZR), do jejichž cílové skupiny patří lidé s mentálním postižením.

Výsledkem není detailní obrázek o stavu deinstitucionalizace. Bylo zjištěno pouze to, do jaké míry se podařilo vytvořit podmínky pro fungování komunitních pobytových služeb pro lidi s mentálním postižením. Zda jsou lůžka v těchto službách v bytech či domech v komunitě nebo ve velkokapacitních zařízeních. I služba, která má akceptovatelné podmínky pro to, aby mohla být službou neústavní (např. probíhá v nově vybudovaném domě pro 6 uživatelů), stále může mít charakter ústavní služby, pokud došlo k přenesení ústavní kultury či vzorců do nových prostor.

Přesto je výsledkem užitečná informace o tom, jak dalo jsme se dostali. Protože tam, kde absentují základní podmínky pro poskytování služeb neústavního typu, např. když žijí desítky uživatelů služby společně v jedné budově či jednom areálu, se život uživatelů služby i přes sebevětší snahu těžko může podobat běžnému životu.

Chcete-li zobrazit tento obsah, musíte být předplatitelem časopisu.

Zapomněli jste heslo?

Nemáte předplatné? Objednejte si ho.

Chci předplatné